scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆକ୍ସନକୁ ନେଇ ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, କହିଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନିବାକୁ ବାଧ୍ୟ

13/12/2022 at 1:39 PM

ବଲାଙ୍ଗୀର ୧୩/୧୨: ଭାରତ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାଇ ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ । ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଇନଜୀବୀ ଏହାକୁ ମାନିବା ବାଧ୍ୟ। ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନ ହେଲାପରେ ମାର୍ଜର ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଗଡ଼ଜାତ ଅଞ୍ଚଳରେ । ସେହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାଇ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଦାବି କରାଯାଉଛି । ହେଲେ ଏହାକୁ ଭ୍ରୁକ୍ଷେପ କରୁନାହାନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର।

ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟ ଦୁଇଥର ବଲାଙ୍ଗୀର ସପକ୍ଷରେ ଦୁଇ ଥର ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ ସରକାର ଶୁଣିନାହାନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ କଥା ଗଲେ ମଧ୍ୟ କୋଉ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଏ ସବୁ କଥାସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ସେନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆଲୋଚନା ହେଉନାହିଁ । ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହେଉ ।

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଥିଲା, ତାହା ମୁଁ ପୁନର୍ବରୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛି ଆଜି ବି ସେହି ମତ ମୋର । ଓଜସ୍ଵନ୍ତ କମିଶନ ଅନୁଯାଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କ୍ରାଇଟେରିଆ ପୁରଣ କରୁଛି ବଲାଙ୍ଗୀର । ଆଇନଜୀବୀ ମାନଙ୍କୁ ମୋର ଅନୁରୋଧ ଆନ୍ଦୋଳନର ପନ୍ଥା ଅଛି ଆଇନକୁ ମାନି ନିଜ ଦାବି କରାଯାଇ ପାରିବ । ତେବେ ସମ୍ବଲପୁର ୨୯ ଜଣ ଓକିଲଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ ଘଟଣାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଅଧିକାର ଅଛି ସେ ନେଇଛନ୍ତି । ତା ଭିତରେ କଣ କାରଣ ରହିଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟହେଲେ ଯାଇ ଜଣାପଡିବ।

   Related Posts