scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ପଛର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ : ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନକୁ କହିଲେ ରାଜନୈତିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ

6/11/2018 at 7:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୧୧: ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ ଓ ପେନସନ ଦାବିରେ ଚାଲିଥିବା ଚାଷୀ  ଆନ୍ଦୋଳନର ପଛର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି। ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ଅସଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟର କିଛି ଆଗଧାଡ଼ିର ଚାଷୀନେତା । ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଆଣିଥିବା ସମସ୍ୟା ପ୍ରକୃତ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି । ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାଧନ ପାଇଁ କିଛି ନେତା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଆରୋପ ଆସିଛି । ସେପଟେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭିତରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଚାଲିଛି ।

ପ୍ରାଇସ,ପେଷ୍ଟିଜ ଓ ପେନସନ କେବଳ ବାହାନା । ନେତାଏ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନକୁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କରାଯାଉଛି । ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ଉଠାଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଚାଷୀଙ୍କର ବାସ୍ତବ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ । ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ଏମିତି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେଣି କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଚାଷୀନେତା ଲିଙ୍ଗରାଜ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।ଜଳ ସେଚନ,କୃଷକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି ଏହା ସହ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ର ଦରନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କୁ  ନେଇ କାହାରି ଆନ୍ତରିକତା ନାହିଁ ।  କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ନାଁରେ ନେତାଏ ନିଜର ଫାଇଦା ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି କୁ ଗୌଣ କରିଦେଉଛନ୍ତି ।  ଚାଷୀଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଲିଙ୍ଗରାଜ ସାଂସଦ ସୌମ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ସଂଘଠନ କୁ ପଛରୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ତିରୁପତି ପଟ୍ଟନାୟକ ଙ୍କୁ ନେଇ ବି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନିଜ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚାଷୀ ସଂଘଠନ କୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚାଷୀ ନେତା ଲିଙ୍ଗରାଜ ।

ଦାବି ପୁରଣ ନେଇ ରାଜଧାନୀ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ।  ଏହି ସଙ୍ଗଠନ ସହିତ ଅନେକ ନେତାଏ ବି ଯୋଡି ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହାକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କୃଷକ ସଂଗଠନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ସେପଟେ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମାନେ ବି କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗାରେ ମାତିଛନ୍ତି । ନବ ନିର୍ମାଣ ସଂଘଠନକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ହେଉଥିବା ବିଜେଡି କହିଛି । ଜବାବରେ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ରାଜନୀତି ସହ ନଯୋଡି ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ।

ଚାଷୀ ଓ ଚାଷ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଛି । ଆଉ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ନେଇ ବି ଆରୋପ ଆସିଲାଣଇ । ବରଗଡରୁ ବ୍ୟୋମକେଶ କରଙ୍କ ସହ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ କ୍ୟାମେରା ପର୍ସନ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଓ ଗୁଣ୍ଡିଚାଙ୍କ ସହ ସୁକାନ୍ତ ରାଉତରାୟ ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସ୍ବାଇଁ ନ୍ୟୁଜ ସେଭେନ ।

   Related Posts