oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବରାତ୍ରର ଦ୍ନିତୀୟ ଦିନ, ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ରୂପେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଆ ଜଗଦମ୍ୱା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରମେଶ ବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା
  • ||

ରହସ୍ୟମୟୀ ମନ୍ଦିର: ଭଗବାନ ଶିବ ଅଭିଶାପ ଦେଇ ଏକ କୋଟି ଦେବଦେବୀଙ୍କୁ କରିଦେଇଥିଲେ ପଥର

28/11/2021 at 6:24 PM

ଅଗରତାଲା ୨୮/୧୧ : ଭାରତରେ କୋଟି କୋଟି ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟୀ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆଜି ବି ରହସ୍ୟ ଘେରରେ ରହିଛି। ଆପଣ କେବେ ଏମିତି ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠି ୯୯ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ୯୯୯ ମୂର୍ତ୍ତି ଅଛି। ଭାରତରେ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି।

ଏହି ମନ୍ଦିର ତ୍ରିପୁରା ରାଜଧାନୀ ଅଗରତାଲା ନିକଟରେ ଅଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ନାମ ଉନାକୋଟି। ମନ୍ଦିରର ରହସ୍ୟ ଆଜି ଜଣେ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିଲେନି ଯେ ମନ୍ଦିରରେ କୋଟିଏରୁ ଗୋଟିଏ ମୂର୍ତ୍ତି କମ କାହିଁକି ଅଛି। ମନ୍ଦିରର ରହସ୍ୟମୟୀ ସଂଖ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଏହାର ନାଁ ଉନାକୋଟି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଗୋଟିଏ କୋଟିରୁ ଗୋଟିଏ କମ।

ଏହି ମନ୍ଦିର ବହୁତ ଖାସ। ଉନାକୋଟି ମନ୍ଦିର ଅଗରତାଲାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ମନ୍ଦିରରେ ମୂର୍ତ୍ତି ସବୁ କିଏ ତିଆରି କରିଛି ଓ କାହିଁକି ତିଆରି କରିଛି ତାହା ବି ରହସ୍ୟ। ମୂର୍ତ୍ତି କେବେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟ ଆଜି ଯାଏଁ ଜଣାପଡିନାହିଁ।

ମନ୍ଦିର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ପୌରାଣିକ କଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ପଥର କାଟି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ, ଥରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସମେତ ଏକ କୋଟି ଦେବଦେବୀ ତାଙ୍କ ସହ କୁଆଡେ ଯାଉଥିଲେ। ଏଠାରେ ରାତି ହୋଇଯିବାରୁ ସମସ୍ତେ ଉନାକୋଟି ବିଶ୍ରାମ କଲେ। ଭଗବାନ ଶିବ ସମସ୍ତ ଦେବଦେବୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ। କିନ୍ତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଶିବ ହିଁ ଉଠିଲେ ଓ ବାକି ସମସ୍ତେ ଶୋଇଥିଲେ। ଏହା ଦେଖି ଶିବ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଗଲେ ଓ ଅଭିଶାପ ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପଥର କରିଦେଲେ।

ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ଆଉ ଏକ ପୌରାଣିକ କଥା ରହିଛି। କାଳୁ ନାମକ ଏକ ଶିଳ୍ପୀ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ସହ କୈଳାସ ପର୍ବତ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। ଶିଳ୍ପୀର ଜିଦ ଯୋଗୁଁ ଶିବ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ଏକ କୋଟି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଶିଳ୍ପୀ ରାତି ସାରା ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କଲେ କିନ୍ତୁ ସକାଳୁ ଗଣିଲା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ମୂର୍ତ୍ତି କମ ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଶିବ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ନିଜ ସହ ନେଇନଥିଲେ।

ଉନାକୋଟି ମନ୍ଦିର ଏକ ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି। ଏହାର ଚାରିପଟେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଅଛି। ଏହି ସ୍ଥାନ ସବୁବେଳେ ପାଣି କାଦୁଅ ହୋଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଏଠାରେ କେହି ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଏତେ ମୂର୍ତ୍ତି କିଭଳି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ତାହା ଆଜି ଯାଏଁ ଜଣାପଡିନାହିଁ।

   Related Posts