AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଖୋଲୁଛି ଗୋପାଳ ଗୁମର, ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ମାରାଥନ ଜେରା
  • ||
  • ପାରାଦ୍ୱୀପ: ବାଇକ୍‌ ଓ କାର୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଆହତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଥରୁଛି ଶିମିଳିପାଳ, ଉପର ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼ାରେ ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବନିମ୍ନ ୪ଡିଗ୍ରୀ
  • ||

ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଅବୈଧ ନୁହେଁ : ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରୁ ମିଳିବ ଭାଗ

26/01/2019 at 6:28 PM

ଜଣେ ହିନ୍ଧୁ ମହିଳା ଏବଂ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୈଧ ନହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଔରସରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସନ୍ତାନ ବୈଧ | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଘରଲୋକଙ୍କ ସହମତିରେ ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ନହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମିତ ସନ୍ତାନର ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପୁରା ଅଧିକାର ରହିଛି |


କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଏନବି ରମଣ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏମଏମ ଶାନ୍ତନଗୋଦରଙ୍କ ବେଞ୍ଚର ନିର୍ଦେଶକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହମ୍ମଦ ଇଲୟାସ ଏବଂ ଉଇଲିଆମ୍ମାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ବୈଧ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ତାଙ୍କର ହକ ଅଛି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମହମ୍ମଦ ଇଲୟାସ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଉଇଲିଆମ୍ମା ହିନ୍ଦୁ | ଉଭୟଙ୍କ ଶମସୁଦ୍ଦିନ ନାମକ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ରହିଛି | ମହମ୍ମଦ ଏବଂ ଉଇଲିଆମ୍ମାଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଉଭୟ ଘରଲୋକଙ୍କୁ ନଜଣାଇ ଲୁଚିଛପି ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଏବେ ଶମସୁଦ୍ଦିନ ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ନିଜ ଅଧିକାର ଦାବି କରିବାରୁ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଘରଲୋକେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ | ଶମସୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ଦାଦା ପୁଅ ଭାଇମାନେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ | ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, ଶମସୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ବାପା ମା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି ଏବଂ ବିବାହ ବେଳେ ଶମସୁଦ୍ଦିନର ମା ହିନ୍ଦୁ ଥିଲେ | ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି |

   Related Posts