scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ଅବୈଧ ନୁହେଁ : ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରୁ ମିଳିବ ଭାଗ

26/01/2019 at 6:28 PM

ଜଣେ ହିନ୍ଧୁ ମହିଳା ଏବଂ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୈଧ ନହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଔରସରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସନ୍ତାନ ବୈଧ | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଘରଲୋକଙ୍କ ସହମତିରେ ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ନହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମିତ ସନ୍ତାନର ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପୁରା ଅଧିକାର ରହିଛି |


କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଏନବି ରମଣ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏମଏମ ଶାନ୍ତନଗୋଦରଙ୍କ ବେଞ୍ଚର ନିର୍ଦେଶକୁ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହମ୍ମଦ ଇଲୟାସ ଏବଂ ଉଇଲିଆମ୍ମାଙ୍କ ସନ୍ତାନ ବୈଧ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ତାଙ୍କର ହକ ଅଛି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମହମ୍ମଦ ଇଲୟାସ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଉଇଲିଆମ୍ମା ହିନ୍ଦୁ | ଉଭୟଙ୍କ ଶମସୁଦ୍ଦିନ ନାମକ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ରହିଛି | ମହମ୍ମଦ ଏବଂ ଉଇଲିଆମ୍ମାଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଉଭୟ ଘରଲୋକଙ୍କୁ ନଜଣାଇ ଲୁଚିଛପି ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଏବେ ଶମସୁଦ୍ଦିନ ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ନିଜ ଅଧିକାର ଦାବି କରିବାରୁ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଘରଲୋକେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ | ଶମସୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ଦାଦା ପୁଅ ଭାଇମାନେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ | ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, ଶମସୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ବାପା ମା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି ଏବଂ ବିବାହ ବେଳେ ଶମସୁଦ୍ଦିନର ମା ହିନ୍ଦୁ ଥିଲେ | ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି |

   Related Posts