oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ୮୦୦ କିମି ଚାଲି ଚାଲି ଆସୁଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ ରାମ ଭକ୍ତ : ସନ୍ଥ କହିଲେ, ମିଳିବନି ଅନୁମତି, ଯଦି ସଚ୍ଚା ରାମ ଭକ୍ତ ତାହେଲେ…

27/07/2020 at 4:50 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୨୭/୦୭ : ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ରାମମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଭୂମିପୂଜନ କରିବେ | ଏହି ଐତିହାସିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଦେଶ ଦୁନିଆର କୋଟି କୋଟି ରାମ ଭକ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଅନେକ ଭକ୍ତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଅଛନ୍ତି ଛତିଶଗଡ଼ର ଫୈଜ ଖାନ | ସେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଆଇଘର ମାଟି ନେଇ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭୂମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ୱରୂପାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧି ସ୍ୱାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେସ୍ଵରାନନ୍ଦ ଆପତ୍ତି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି |

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ମୁସଲମାନ ଭକ୍ତ ଫୈଜ ଖାନ ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟପୁରରୁ ୮୦୦ କିମି ଦୂର ଚାଲି ଚାଲି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ବାହାରିଛନ୍ତି | ରାସ୍ତାରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଆଇଘର ଚନ୍ଦ୍ରମୁଖୀ ଗାଁରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାତା କୌଶଲ୍ୟା ମନ୍ଦିର ମାଟି ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିଛନ୍ତି |

ଭୂମିପୂଜନ ପାଇଁ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ପବିତ୍ର ମାଟି ଅଣାଯାଉଛି | ଫୈଜ ଖାନ ମଧ୍ୟ ମାଟି ନେଇ ଆସିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାମୀ ମୁକ୍ତେସ୍ଵରାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀଙ୍କୁ ଏହା ପସନ୍ଦ ହେଲାନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଫୈଜ ଖାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଲେନାହିଁ | ମୁକ୍ତେସ୍ଵରାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁସଲମାନ ଏହି ମନ୍ଦିରରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତି | ଆମର ସଦ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଆମେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଦ୍ଵେଷୀ ନୁହେଁ | ଆମର ନାରା ରୁଟିରେ, ଝିଅରେ ଓ ପୂଜାରେ ଆମେ ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବୁ କିନ୍ତୁ ପର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବୁନାହିଁ |’

ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଯଦି କିଏ ଆଗକୁ ଆସେ ତାହେଲେ ତାର ପରିଣାମ ଭଲ ହେବନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ତୁମକୁ ଦ୍ୱେସ, ଘୃଣା କରୁନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆମ ପୂଜା ପାଠରେ, ଆମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ଆଗକୁ ଆସିଲେ ଖବରଦାର, ଆମେ ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିଦେବୁ |’

ତେବେ ସ୍ୱାମୀ ଅଭିମୁକ୍ତେସ୍ଵରାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି ଧମକ ଫୈଜ ଖାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇନାହିଁ | ଫୈଜ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଗତଗୁରୁଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଅଭିମୁକ୍ତେସ୍ଵରାନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଫୈଜ ଖାନ ସତରେ ରାମ ଭକ୍ତ ଓ ଭୂମିପୂଜନରେ ତାଙ୍କର ଶ୍ରଦ୍ଧା ଅଛି ତାହେଲେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ଉଚିତ ଏବଂ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବା ଉଚିତ | ଏହାପରେ ତାଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ |

   Related Posts