AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କୁ ଲୁଟୁଛନ୍ତି ମୁଣ୍ଡଳୀ ଟୋଲଗେଟ୍‌ କର୍ମଚାରୀ

28/02/2020 at 5:34 PM

କଟକ ୨୮/୨: ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କୁ ଲୁଟୁଛନ୍ତି କଟକ ମୁଣ୍ଡଳୀ ଟୋଲଗେଟ୍‌ କର୍ମଚାରୀ । ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଗାଡ଼ିରୁ ୫୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୋଲ୍‌ ଫି ଆଦାୟ ହେଉଛି । ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କ ଉପରେ ଜୁଲମ କରୁଛନ୍ତି ଟୋଲଗେଟ୍‌ କର୍ମଚାରୀ । ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଟୋଲ ଗେଟ୍‌ଟି ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି ନା’ କୌଣସି ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏଠାରେ ମନମାନୀ ଚଳାଇଛି ସେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର କାହାରି ପାଖରେ ନାହିଁ ।

କଟକ ମୁଣ୍ଡଳୀ ଟୋଲଗେଟ୍‌ ଏବେ କାହା କବ୍‌ଜାରେ ?  ଏଠି କେଉଁମାନେ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି ଟୋଲ୍‌ ଫି ? ସେମାନେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ନା’ କୌଣସି ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଗୁଣ୍ଡା ? ମୁଣ୍ଡଳୀ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ରେ ଟୋଲ୍‌ ଆଦାୟ ନାଁରେ ଚାଲିଥିବା ଜୁଲମ୍‌ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏଭଳି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଟୋଲଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ ହୋଇ ସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୯୦ଦଶକରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଣ୍ଡଳୀ ଟୋଲ୍‌ ଗେଟ୍‌ରେ କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଟୋଲ୍‌ ଆଦାୟ ହେଉଛି ତା’ର ଉତ୍ତର କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ ।

ମୁଣ୍ଡଳୀ ଟୋଲ୍‌ ଗେଟ୍‌ରେ ଯେଉଁମାନେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ସେମାନେ କୁଆଡ଼େ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଭାଗୁଆଳିରେ ଅଛନ୍ତି ।  ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ, ଅବିଭକ୍ତ ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯୋଡ଼ୁଥିବା ଏହି ମୁଣ୍ଡଳୀ ରାସ୍ତାରେ ରାତି ଅଧରେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କୁ ଡରାଇ ଧମକାଇ ମନଇଚ୍ଛା ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ଚାଲିଛି । ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଭାବେ ଟୋଲ୍‌ ଫି ଲେଖାନଥିବା ରସିଦରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍‌ରୁ ୫୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୋଲ୍‌ ଫି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି ମୁଣ୍ଡଳୀ ଟୋଲଗେଟ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ।

ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ ନା’ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନା’ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ କେହି ବି ଏଥି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉନଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ସଂଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏମିତିରେ ମୁଣ୍ଡଳୀ ଚେକ୍‌ଗେଟରୁ ଆଦାୟ ଟଙ୍କା ସରକାରୀ ତହବିଲକୁ ଯାଉଛି ନା’ ଏହାକୁ କିଛି ମୁଷ୍ଟିମେୟ ମିଳିମିଶି ଚଳୁ କରୁଛନ୍ତି ତା’କୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

   Related Posts