scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବେଜୋସ୍‌, ଜ୍ୟାକ୍‌ ମାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ – ସମ୍ପତ୍ତି ୧.୨୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ବୃଦ୍ଧି

25/12/2019 at 12:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫୧୨: ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ତଥା ଏକନମ୍ବର ଧନୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଚଳିତବର୍ଷ ୧,୮୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବଢ଼ିଛି । ଟଙ୍କାରେ ହିସାବ କଲେ ଏହା ପାଖାପାଖି ୧.୨୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ । ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଆର୍‌ଆଇଏଲ୍‌)ର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ୪୦% ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଏଭଳି ଆଶାତୀତ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।


ଚଳିତବର୍ଷ ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନି ବିଶ୍ୱର କିଛି ଆଗଧାଡ଼ିର ସୁପର ଧନୀଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ନେଇଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନି ଆମାଜନ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍‌ ବେଜୋସ୍‌ ଏବଂ ଅଲିବାବା ଗ୍ରୁପ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜ୍ୟାକ୍‌ ମା ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ରେ ଜ୍ୟାକ୍‌ ମାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୧,୧୩୦ କୋଟି ଡଲାର ବଢ଼ିଛି । ବେଜୋସ୍‌ଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ୧,୩୨୦ କୋଟି ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟବସାୟ ତୈଳ ବିଶୋଧନ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହା ନିଜ ରଣନୀତି ବଦଳାଇଥିଲା । ଖାଉଟି ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ଏହା ଫୋକସ୍‌ କରିଥିଲା । ଫଳରେ ଭାରତର ଏସ୍‌ଆଣ୍ଡ୍‌ପି ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ସେନ୍‌ସେକ୍ସରେ କମ୍ପାନିର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ନାହିଁ ନଥିବା ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।


ରିଲାଏନ୍ସ ଉପରେ ନିବେଶକମାନେ ଆଖିବୁଜା ପୁଞ୍ଜି ଲଗାଇଥିଲେ । ଭାରତରେ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌ ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବଜାରର ଭବିଷ୍ୟତ ବେଶ୍‌ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରହିଥିବାରୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଏହା ଉପରେ ମନୋନିବେଶ କରିଥିଲା । ଆମାଜନ୍‌ ଭଳି ବୃହତ୍‌ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନିକୁ ଭାରତରେ ମାତ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ନୂଆ ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ଫଳରେ ଏହା ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥିଲା । କମ୍ପାନିର ଟେଲିକମ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ମାତ୍ର ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଏକନମ୍ବର କମ୍ପାନି ହୋଇପାରିଛି ।


ଟିସିଜି ଆସେଟ୍‌ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ନିବେଶ ଅଧିକାରୀ ଚକ୍ରି କୋଲପ୍ରିୟ କହିଛନ୍ତି, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନି ଚଳିତବର୍ଷ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ର ବ୍ୟାଖ୍ୟା ହିଁ ବଦଳାଇଦେଲେ । ଏହା କେବଳ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ନୁହେଁ, ଟେଲିକମ୍‌ ଓ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଚମକିଥିଲା । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହା ଘରୋଇ ଇ-କମର୍ସ ବଜାରରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ବଡ଼ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ମୁକେଶ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ସୁଯୋଗକୁ ଠଉରାଇ ତଦନୁସାରେ ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ର ସେୟାର ପୁଣି ଦୁଇଗୁଣା ବଢ଼ିବ ବୋଲି ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ।

   Related Posts