suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

ବଢିଲା ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଛୁଇଁଲା ୭%

13/09/2022 at 8:11 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୩|୦୯ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପୁଣି ୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ୭ ତଳକୁ ରହି ଆସିଥିଲା ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରା ସ୍ଫୀତି। ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହା ୬.୭୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏହା ୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ, ବସ୍ତ୍ର, ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥ, ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟ ସହ ସଂପର୍କିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଦରବୃଦ୍ଧିର ଏହା ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୬ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିବା ନେଇ ଟାର୍ଗେଟ ରଖିଛି ହେଲେ ଲଗାତର ୮ ମାସ ଧରି ଏହା ୬ ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ରହିଲାଣି। ସେପଟେ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥ ସଂପର୍କିତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଲଗାତର ଭାବେ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଜୁଲାଇ ମାସରେ ୬.୬୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏହା ୭ ଦଶମିକ ୬୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ିଛି । ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଦରବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି।

ଗତବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୫. ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ଏହା ପରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। । ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୨ରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫିତୀ ସର୍ବାଧିକ ୮ ଦଶମିକ ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ଯାହାକି ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ । ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହା ୭ ପ୍ରତିଶତ ତଳକୁ ଖସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୁଣି ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଏହା ୭କୁ ଛୁଇଁବା ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

   Related Posts