scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦିନ ମଜୁରିଆ ବାପାର ପରିଶ୍ରମରେ ପାଇଲଟ୍ ହେଲେ ୩ ପୁଅ: ବର୍ତ୍ତମାନ ସିମ୍ୟୁଲେଟର ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି

20/09/2021 at 10:21 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୯ : କଥାରେ ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ସେମାନେ କେବେ ହାରି ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ’। ସଫଳତା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତାର ଚାବି ନିଶ୍ଚୟ ପାଇ ଥାନ୍ତି । ସେହିପରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ପିତାଙ୍କ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଖାପ ଖାଉଛି। ଯିଏ ନିଜ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ପାଇଲଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ସବୁକିଛି ସମର୍ପଣ କରି ଦେଇ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଇଲଟ୍ କରିଥିଲେ।

ତେବେ ଏ ହେଉଛି ଅମୃତଲାଲଙ୍କ କାହାଣୀ, ମୁରେନାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଦିନମଜୁରୀଆ ଶ୍ରମିକ । ଅମ୍ରୁତଲାଲଙ୍କର ତିନୋଟି ପୁଅ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୁଅର ପାଠ ପଢା ପାଇଁ, ଅମୃତଲାଲଙ୍କୁ ବହୁତ ଋଣ ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଜମିକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧା ରଖିବାକୁ ପଡିଥିଲା  । ଏହା ସହ ପୁଅମାନେ ଯତ୍ନର ସହ ମନ ଲଗେଇକି ପାଠ ପଢିଲେ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆଜି ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ତିନି ପୁଅ ପାଇଲଟ୍ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ବଡ ପୁଅ କ୍ୟାପଟେନ ଅଜୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହ ଶସ୍ତା ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମ୍ୟୁଲେଟର ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ବାରା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପିଲାମାନେ ପାଇଲଟ୍ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିପାରିବେ। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅମୃତଲାଲଙ୍କ ବଡ ପୁଅ କ୍ୟାପଟେନ ଅଜୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ପାଠ ପଢା କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିଲା । ଦାମୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବାପାଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନଥିଲା । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍‌ ଫି ପାଇଁ ଜମି ବନ୍ଧକ ରଖିଥିଲେ ବାପା ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଫି ଦେବାକୁ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେ ଅଧିକ ପାଠ ପଢା ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏକ ବଡ କିସ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ସମସ୍ତେ ପିତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ଦେଖିଛୁ, ତେଣୁ ମୁଁ ଏପରି ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମୁଲେଟରରେ କାମ କରୁଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମୁଲେଟର ଠାରୁ ଶସ୍ତା ହେବ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ପାଇଲଟ୍ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ କେବଳ ଧନୀ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହିଁ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ସାକାର ହେବ। ଏହି ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମୁଲେଟର ମୋ ଉପରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଅମୃତଲାଲ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅଜୟଙ୍କ ସହ ଭୋପାଳର କାଟାରା ହିଲ୍ସ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଏକତ୍ର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମୁଲେଟର ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଯାହାକି ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ଏବଂ ଅର୍ଥ ନେବ । ଏହା ସରିବା ପରେ ସିମୁଲେଟର ଅନୁମୋଦନ ହେବ ।

କ୍ୟାପଟେନ ଅଜୟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସରକାର ଏହାର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଚାହୁଁଛନ୍ତି  । କାରଣ ଏଥିରେ କିଣିବାକୁ ଅନେକ ଉପକରଣ ଅଛି ଯାହା ଟିକେ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, କ୍ୟାପଟେନ ଅଜୟ ଏକ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସିମ୍ୟୁଲେଟରରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଏକକ ଇଞ୍ଜିନ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ସହ ସେ କହିଥିଲେ କି ତିନି ଭାଇ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତା ଭୋପାଳରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସ୍କିଣ୍ଡିଆଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

   Related Posts