oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ପରିକ୍ରମଣ କକ୍ଷରେ ହଲଚଲ ହେଉଛି ‘ଚନ୍ଦ୍ର’ ! ବିଶ୍ୱଲାଗି ୨୦୩୦ ହେବ ବନ୍ୟାର ଦଶକ, ଦେଶ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଜଳ ପ୍ରଳୟ

25/07/2021 at 7:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୭:  ସୌରମଣ୍ଡଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଯେଉଁ କକ୍ଷରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦିକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଆଦୌ ସମତଳ ନୁହେଁ। ଏଣୁ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିକ୍ରମା କାଳରେ କକ୍ଷପଥରେ ସାମାନ୍ୟ ତଳଉପର ହୋଇ ଦୋହଲି ଥାନ୍ତି। ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କକ୍ଷପଥ ସମ୍ପର୍କରେ ୧୭୨୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଜଣାପଡିଥିଲା। ଏଥିରୁ ଆମେରିକୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସଂସ୍ଥାନ (ନାସା) ଏବଂ ହାୱାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଙ୍କ ଏକ ଗବେଷଣରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିକ୍ରମାର ୧୮.୬ ବର୍ଷିୟ ଚକ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯାହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଏବେ ପୃଥିବୀର ପାଣିପାଗ ଉପରେ ପଡିବ ବୋଲି ନାସା ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି।

 ନାସା ଓ ହୱାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ୨୦୩୦ଦଶକ ମଧ୍ୟ ବେଳକୁ ଦେଶ ଦୁନିଆରେ ବନ୍ୟାସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବ। କାରଣ କକ୍ଷ ପଥରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିକ୍ରମାର ଏକ ଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହାର ସିଧା ସମ୍ପୃକ୍ତି ବିଶ୍ୱର ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମେତ ସମୁଦ୍ରରେ ଜଳପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ସହ ରହିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଆମେରିକାରେ କରାଯାଇଛି। ଏମିତିରେ ପ୍ରସ୍ତର ଯୁଗରୁ ବନ୍ୟାର ଐତିହାସିକ ପ୍ରମାଣ ଓ ଆକଳନ ରହି ଆସିଛି। ଯାହାକୁ ଅନୁମାନ କରି ଏବେବି ଲୋକେ ଆଗମୀ ବନ୍ୟାର ଆଭାସ ପାଇ ପାରୁଛନ୍ତି।

ଏମିତିରେ ଲୋକେ ଅଭିଜ୍ଞତା ଆଧାରରେ ମଧ୍ୟ ଉପକୂଳରେ ବନ୍ୟା ନେଇ ପୂର୍ବାଭାସ ଦେଇ ପାରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସମୁଦ୍ର ଜଳ ପତ୍ତନରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏକ ଛୋଟ ଝଡ଼ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଆମଲାଗି ବିଶାଳ ଜଳ ପ୍ରଳୟ ଆଣିଦେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଯାହା ଆମ ଲାଗି ବିଶାଳ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏଥିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଏହି ବିଶେଷ କକ୍ଷପଥରେ ପରିକ୍ରମଣ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଜଲବାୟୁରେ ଭୀଷଣ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଶଙ୍କାକୁ ଏବେ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ନପାରେ।

ଏଣୁ ୧୮.୬ ବର୍ଷର ଏହି ପରିକ୍ରମଣ ଚକ୍ରକାଳରେ କିଛି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ  ପୂର୍ବରୁ ଉଠୁଥିବା  ଜୁଆର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଆସିପାରେ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଯାହା ବିଶ୍ୱର ଉପକୂଳ ସହରାଞ୍ଚଳ ଓ ଜନବସତୀ ଲାଗି ବିପଦର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଏଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବେଠୁ ପାଣି ସହିତ ବଞ୍ଚିବା ଲାଗି ଉପାୟ ଶିଖିବାକୁ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ। 

ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱର ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସବୁଠୁ ଅନୁଭବୀ ଦେଶ।  ଏହି ଦେଶ ଏବେବି ବନ୍ୟାର ସାମଗ୍ରିକ ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ ଲାଗି ଉପାୟ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଧିକ ନମନୀୟ ଭବନ ନିର୍ମାଣର ଡିଜାଇନ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାରମ୍ବାର ବନ୍ୟା ଆସୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ସହରିକରଣ ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି।  ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେବେବି ବନ୍ୟା ଆସୁ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ  ଯେପରି ପ୍ରଭାବିତ ନକରୁ । ଯଦି ବା ହୁଏ ଏଥିରେ ଯେପରି କମ କ୍ଷତି ହୁଏ ଯାହା ଭରଣା କରାଯାଇପାରିବ।  

   Related Posts