ବାରମ୍ୱାର ହାରିବାକୁ ବସିଥିଲେ ଜୀବନ, ଦୁଆର ଜଗୁଥିଲେ ପରିବାର: ଆଜି ଦେଶ ପାଇଁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ରିୟଲ ହିରୋ

Published By : Prameya-News7 Bureau | November 16, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୧୧: ଯଦି ମୋର ପରିବାରର ସମର୍ଥନ ନଥାନ୍ତା, ମୁଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଛାଡିଥା’ନ୍ତି । କାରଣ ଥରେ କି ଦୁଇ ଥର ନୁହେଁ ୩ ଥର ଜୀବନ ହାରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରଥିଲି । ମୋ ଘର ୨୪ ମହଲାରେ ଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ମୋ ପରିବାର ଲୋକ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରୁ ଡେଇଁ ଯେମିତି ଜୀବନ ନ ହାରେ ।

ଏହି କଥା ଆମର ନୁହେଁ ବରଂ ଥିଲା ଭାରତର ଷ୍ଟାର ବୋଲିର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ ବୟାନ । ଦିନ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମୟ ସହ ସବୁକିଛିର ହୋଇଥିଲା ସମାଧାନ । ଆଉ ଏବେ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଶାମି ଲେଖିଛନ୍ତି ନୂଆ ଇତିହାସ । ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱ ଶାମିଙ୍କ ବୋଲିଂ କରୁଛି ସଲାମ ।

ବୁଧବାର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଖେଳାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ ୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଭାରତକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ବିଜୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ODI କ୍ରିକେଟରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ନେବାକୁ ବୋଲର ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରେକର୍ଡ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ସେ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ୫୦ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଶାମି ୩ ଥର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ:
ଆଜି ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଶାମି । ହେଲେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଶାମିଙ୍କ ରାସ୍ତା ଆଦୌ ନଥିଲା ସହଜ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଶାମି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ବିବାଦ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ । ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଥରେ ନୁହେଁ ତିନିଥର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୫ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଶାମି ଆଘାତରୁ ଫେରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅନେକ ଅଶାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଆଉ କିଛି । ପରିବାରର ସମର୍ଥନ ପାଇଲେ, ଆଉ ନିଜର ଖରାପ ସମୟ ଦେଇ ଲଢିଥିଲେ ।

ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଲାଇଭରେ କହିଥିଲେ ମନ କଥା:
ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୨୦ରେ କରୋନା ଅବଧିରେ, ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଏକ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଲାଇଭରେ ଶାମି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, "୨୦୧୫ ବିଶ୍ୱକପରେ ମୁଁ ଆହତ ହୋଇଥିଲି । ଏହା ପରେ ଦଳକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ମୋତେ ୧୮ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଏହା ମୋ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ସମୟ ଥିଲା । ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଆହତ ଜନିତ ଚିକିତ୍ସା ସହ ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା କେତେ କଷ୍ଟକର । ଏସବୁ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ମୁଁ ଆଇପିଏଲର ୧୦-୧୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସାମ୍ନା କରିଥିଲି । ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ କିଛି ଚାଲିଥିଲା ।

ଶାମି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, "ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଯଦି ମୋର ପରିବାରର ସମର୍ଥନ ନ ଥାଆନ୍ତା, ମୁଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଛାଡିଦେଇଥାନ୍ତେ । ମୁଁ ତିନିଥର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭାବିଥିଲି । ମୁଁ ଚାହୁଁ ନଥିଲି ଯେ ମୋ ପରିବାରର କେହି ମୋ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ । ପାଖରେ ବସିବାକୁ ପଡିଲା । ମୋ ଘର ୨୪ ମହଲାରେ ଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରୁ ଡେଇଁପଡ଼ିବି ।

ପରିବାର ନଥିଲେ କିଛି ନେଇଥାନ୍ତେ ଷ୍ଟେପ:
ସେ କହିଛନ୍ତି, "ମୋ ପରିବାର ମୋ ସହିତ ଥିଲେ । ଏହାଠାରୁ ବଡ଼ ଶକ୍ତି ମୋ ପାଇଁ କିଛି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ସେମାନେ ମୋତେ କହୁଥିଲେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଅଛି । ସେମାନେ କହିଥିଲେ ତୁ କେବଳ ଖେଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ । ତୁମ ପାଇଁ ଯେଉଁଟା ଭଲ ତୁମେ ସେଥିରେ ଫୋକସ କର । ତେଣୁ ମୁଁ ସବୁକିଛି ହରାଇ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲି ।

ମୁଁ ନେଟ୍‌ରେ ବୋଲିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ମୁଁ ଚାଲିବା ସହ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଥିଲି । ମୁଁ ଜାଣି ନଥିଲି ମୁଁ କ’ଣ କରୁଥିଲି । ମୁଁ ଚାପରେ ଥିଲି । ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ମୁଁ ଦୁଃଖିତ ଥିଲି ଏବଂ ମୋ ପରିବାର ମୋତେ କହୁଥିଲେ "ଧ୍ୟାନରେ ରୁହ । ମୋ ଭାଇ ଥିଲେ ମୋର କିଛି ବନ୍ଧୁ ମୋ ସହିତ ଥିଲେ । ମୁଁ ଏହାକୁ କେବେବି ଭୁଲି ପାରିବି ନାହିଁ । ଯଦି ସେମାନେ ସେଠାରେ ନଥାନ୍ତେ ମୁଁ କିଛି ଭୟଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥା’ନ୍ତି ।

ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଜାହିର ଖାନଙ୍କ ରେକର୍ଡ ବିଶ୍ୱକପ:
ବୁଧବାର ମୁମ୍ବାଇରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ବେଳେ ଏକ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଜଣେ ସିଜନରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନେଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ୱିକେଟ୍‌ର ମହମ୍ମଦ ଶାମି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । କିୱି ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ୫୭ ରନ୍ ପାଇଁ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଶାମି ଚଳିତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୨୩ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏଥିସହିତ ସେ ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପରେ ଜାହିରଙ୍କ ୨୧ ୱିକେଟ୍ ରେକର୍ଡ କାଟିଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇର ୱାଙ୍ଖଡେରେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ ବୋଲିଂ ଆକଳନ ୯.୫-୫୭-୭ ଥିଲା । ଭାରତର ODI ଇତିହାସରେ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ।

you can also read...

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/india-won-by-70-runs-and-reached-in-to-world-cup-final/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/india-won-by-70-runs-and-reached-in-to-world-cup-final/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.