AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ଏବେ ପ୍ରତି ୬ ବର୍ଷରେ ବଢିବ ଦରମା, ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଫାଇଦା !

4/03/2020 at 7:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୩- ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ଅନ୍ତତଃ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ତାଙ୍କର ଦରମା ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଯଦି ବର୍ଷକୁ ଦୁଇ ଥର ଦରମା ବଢେ ଦେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ନେଇ କଣ କହିବେ ?  ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ ସରକାରୀ ଚାକିରିଆଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା କୌଣସି ଉପହାରଠୁ କମ୍ ନୁହଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦରବୃଦ୍ଧିର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାରି ଆଧାରରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ମହଙ୍ଗାର ବୋଝଭାରକୁ କମ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଦରବୃଦ୍ଧି ସୂଚକାଙ୍କ ହିସାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଦରମା ବଢାଯିବ।

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିୟାଲ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି  କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା ମହଙ୍ଗାଇ ହିସାବ ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛଅ ମାସରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଏହା ଦ୍ଵାରା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ମହଙ୍ଗାଇ ବୋଝର ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇ ପାରିବ।

ବିଜନେସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଏକ ନୂତନ ପରିମାପ ସ୍ଥିର କରିବେ। ଏହା ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଦରବୃଦ୍ଧି ସୂଚକାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ରହିବ।

ଏକ ଅନୁମାନ ଅନୁସାରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଦେଶରେ ସଂଗଠିତ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ସେକ୍ଟରର ୩ କୋଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗାଇ ଭତ୍ତାର ଆକଳନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛଅ ମାସରେ ହେଉଛି। ଏହି କାମ ପାଇଁ ସିପିଆଇ-ଆଇଡବ୍ଲ୍ୟୁର ସାହାରା ନିଆଯାଇଥାଏ। ମାତ୍ର ୨୦୦୧ ପରେ ସିପିଆଇ-ଆଇଡବ୍ଲ୍ୟୁରେ ସଂଶୋଧନ ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ପ୍ରତି ୫ ବର୍ଷରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

   Related Posts