scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା : ଏଥର ନିଜ ଇଛାରେ ନେଇପାରିବେ ବଦଳି

14/01/2019 at 3:34 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧ : ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆର୍ଥିକ ପଛୁଆ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଳି ଏକ ଐତିହାସିକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୋଦି | ଏବେ ପୁଣି ଦେଶର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପହାର ଦେବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୋଦି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ | କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାବି ଅନୁସାରେ ମୋଦି ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଛନ୍ତି | ମୋଦି ସରକାରର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଢେଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସିଧାସଳଖ ଲାଭବାନ ହେବେ |

ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ  ପାଇଁ ଲିମିଟେଡ଼ ବଦଳି ସୁବିଧା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର | ଏହାଛଡା କିଏ କେଉଁଠିକୁ ବଦଳି ହେବାଲାଗି ଯାହା ସବୁ ଆବେଦନ ଥିଲା ସେସବୁକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିନିଆଯାଇଛି | ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଥରେ ମାତ୍ର ବଦଳି ହୋଇଥାଏ | ମହିଳା ଡାକ କର୍ମଚାରୀ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଥର ବଦଳି ନେବାର ସୁବିଧା ଥିଲା |

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ କର୍ମଚାରୀ ନିଜ ଇଛା ଅନୁସାରେ ନିଜ ଗାଁ, ସହର କିମ୍ବା ନିଜର ମନମୁତାବକ ସ୍ଥାନକୁ ବଦଳି ନେଇପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ୩ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୁରା କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପୋଲିସ କେସ କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇଥିବ ସେହି କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେନାହିଁ | ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ | ୮ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି | ତେବେ ଏହାକୁ ୨୬ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୦ଟି ଛୁଟି ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ |

   Related Posts