scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦିନେ ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଚା’ ବିକୁଥିଲେ ମୋଦୀ : ବଦଳିଯାଇଛି ଏହାର ରୂପ

16/07/2021 at 2:27 PM

ଗାନ୍ଧିନଗର ୧୬/୦୭ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗାନ୍ଧିନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ତଥା ଭଡନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭଡନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ସେ ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ପିତାଙ୍କ ସହ ସେ ଚା’ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଚା’ ଷ୍ଟଲ୍ ଆଜି ବି ସେଠାରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଷ୍ଟେସନର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ୮.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି।

ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇର ବିଭାଗୀୟ ରେଳ ପରିଚାଳକ ଦୀପକ କୁମାର ଝା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଡନଗର ସହର ଐତିହ୍ୟ ସର୍କିଟ ଅଧୀନରେ ଅଛି। ଏହି କାରଣରୁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନବୀକରଣରେ ଏଥିପ୍ରତି ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି। ଷ୍ଟେସନ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ୮.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଐତିହ୍ୟ ଲୁକ ଦିଆଯାଇଛି। ଗୁଜୁରାଟର ମେହସାନା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭଡନଗର ସହର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହର। ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ଗାନ୍ଧିନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଉପରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଞ୍ଚତାରକା ହୋଟେଲ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ରେଳ ଷ୍ଟେସରେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ତାରକା ହୋଟେଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ଭାରତୀୟ ରେଳ ନେଟୱାର୍କରେ ଏହା ପ୍ରଥମ।

ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଦୀପକ କୁମାର ଝା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିରଙ୍ଗା ହିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରଡ ଗେଜ ଲାଇନ ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଗେଜକୁ ପାହାଡଠାରୁ ୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ୱାରେଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସେହି ୫୪ କିଲୋମିଟର ବିଭାଗର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିବେ ଯାହାକୁ ବ୍ରଡ ଗେଜରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପିତା ଦାମୋଦରଦାସ ମୋଦୀ ଭଡନଗର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଭିତରେ ଏକ ଚା ’ଷ୍ଟଲ କରିଥିଲେ। ପିଲାଦିନରେ ମୋଦୀ ଷ୍ଟେସନରେ ଚା’ ବିକ୍ରି କରିବାରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଯାନ ପାଇଁ ପାର୍କିଂ ସୁବିଧା, ଧାର୍ମିକ ପ୍ରାର୍ଥନା ହଲ୍, ଏଲଇଡି ଡିସପ୍ଲେ ଲାଉଞ୍ଜ ସହିତ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀ, ଶିଶୁ ଫିଡିଂ ରୁମ୍, ଏସି ୱେଟିଂ ହଲ୍, ଟିକେଟ୍ ସୁବିଧା ସହିତ ଡବଲ୍ ଉଚ୍ଚତା ଲବି ସହିତ ଅନେକ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ସୁବିଧା କରାଯାଇଛି ନିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୁକିଂ କାଉଣ୍ଟର, ରେମ୍ପ, ଲିଫ୍ଟ ଏବଂ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଷ୍ଟେସନରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁବିଧା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୩୧୮ ରୁମ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲର ଦାୟିତ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହାତରେ ରହିବ। ଏହା ୭୪୦୦ ବର୍ଗ ମିଟର ଉପରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ୭୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ହୋଟେଲରେ ମହାତ୍ମା ମଣ୍ଡପରେ ସେମିନାର ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସୁଥିବା ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅତିଥିମାନେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି।

   Related Posts