oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଆମେରିକାକୁ ମିଳିଲା ଆଉ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର, ଫାଇଜର୍ ପରେ ମୋଡେର୍ଣ୍ଣା ଭାକସିନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ପ୍ରଶାସନ

19/12/2020 at 8:14 AM

ନ୍ୟୁୟର୍କ, ୧୯|୧୨ : ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ କରୋନା ଭାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ ଜାରି ରହିଛି । ଆମେରିକାରେ କରୋନା ପ୍ରକୋପ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ଦୈନିକ ୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ଯାଉଛି । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଓ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ ବା ଏଫଡିଏ ମୋଡେର୍ଣ୍ଣା କରୋନା ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳିନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହା କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି କହିଛି ଏଫଡିଏ ।

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଡେର୍ଣ୍ଣା ଭାକସିନର ବିତରଣ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।

ଏବାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ସରକାର ଫାଇଜର ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । କମ ସଂଖ୍ୟାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଏହି ଟିକା ମୁଖ୍ୟତଃ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ।

ମୋଡେର୍ଣ୍ଣା ଫାଇଜର୍ ଭାକସିନ୍ ଭଳି ଅଟେ । ତେବେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ସହଜ  । କାରଣ ଏହାକୁ ଫାଇଜର୍ ବଳି ବିଯୁକ୍ତ ୭୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ସବୁଠାରୁ ବିକଶିତ ଦେଶ ଆମେରିକାରେ ଏବେସୁଦ୍ଧା କରୋନା ୩ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ବେଳେ କେବଳ ଗତ ବୁଧବାର ହିଁ ୩ ହଜାର ୬୦୦ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts