scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମିଜୋରାମରେ ନୂଆ ସରକାର, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ଲାଲଦୁହୋମା  

8/12/2023 at 9:14 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମିଜୋରାମରେ ନୂଆ ସରକାର । ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଶାସନ ଭାର ସମ୍ଭାଳିବ ଜୋରାମ୍ ପିପୁଲ୍ସ ମୁଭମେଣ୍ଟ ପାର୍ଟି । ଜେଡପିଏମ୍ ନେତା ଲାଲଦୁହୋମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ । ଆଜି ଦିନ ୧୦ଟା ବେଳେ ରାଜଭବନରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବ ହେବ । ବୁଧବାର ଜେଡପିଏମ୍ ନେତା ରାଜ୍ୟପାଳ ହରି ବାବୁ କାମ୍ଭମପତିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଦାବି ପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି ।

୪୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ଜୋରାମ୍ ପିପୁଲ୍ସ ମୁଭମେଣ୍ଟ ପାର୍ଟି ୨୭ଟି ସିଟ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ସହିତ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ ପାର୍ଟି ଏମଏନଏଫକୁ ମାତ୍ ଦେଇଛି ଦଳ । ଏମଏନଏଫ ୧୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ବିଜେପିକୁ ମାତ୍ର ୨ଟି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଗୋଟିଏ ସିଟ୍‌ରେ ସୀମିତ ରହିଛି ।

ଜେଡପିଏମ ନେତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ହରି ବାବୁ କାମ୍ଭମପତିଙ୍କୁ ଭେଟ୍ କରି ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଦାବି ରଖିଥିଲେ । ତେବେ ଆଜି ଜେଡଏମଏଫ ପକ୍ଷରୁ ସରକାର ଗଠନ ପରେ  ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରଥମ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ବସିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏହାଛଡ଼ା ରାଜ୍ୟ ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୦୦ ଦିନରେ କର୍ମ ଯୋଜନା ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।  


ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧୦ଟା ସମୟରେ ରାଜଭବନ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବ ।  ଜେଡପିଏମ୍ ନେତା ଲାଲଦୁହୋମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ । ତାଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶପଥ ନେବାର ଯୋଜନା ରହିଛି । ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଭାରୀ  ତଥା ପୂର୍ବ ଆଇପିଏସ୍ ଲାଲଦୁହୋମା ଦଳ ନବର୍ନିବାଚିତ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ସହିତ ଭେଟ କରିଛନ୍ତି ।    

   Related Posts