scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମିଜୋରାମରେ ଭୋଟ୍ ଗଣିତ ଜାରି; ୨୧ ଆସନ ସହ ଆଗରେ ଚାଲୁଛି ZPM

4/12/2023 at 8:55 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମିଜୋରାମରେ ଆଜି ଆସିବ ନିର୍ବାଚନ ରେଜଲ୍ଟ । ୪୦ଟି ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ଜାରି ରହିଛି ।  ପ୍ରଥମେ ପୋଷ୍ଟାଲ ବାଲାଟ୍ ପରେ ଇଭିଏମ ଭୋଟ୍ କାଉଣ୍ଟିଂ ହୋଇଛି । ମିଜୋରାମରେ ମ୍ୟାଜିକ୍ ନମ୍ବର ୨୧ ରହିଛି । ଏକଜିଟ୍ ପୋଲରେ କୌଣସି ଦଳକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶାସକ ଦଳ  ମିଜୋ ନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟକୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦ରୁ ୧୮ଟି ସିଟ୍ ମିଳିବା ଆଶା ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସକୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୦ଟି ସିଟ୍ ମିଳିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି ଜେଡପିଏମକୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ଟି ଆସନ ମିଳିବା ନେଇ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

୪୦ଟି ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ମିଜୋରାମ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ନଭେମ୍ବର ୭ତାରିଖରେ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଜେଡପିଏମ, ଏମଏନପି, କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୭୪ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଇଭିଏମରେ ସିଲ୍ ହୋଇଛି । ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ତେଲଙ୍ଗାନା ସହିତ ମିଜୋରାମରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ହୋଇଥାନ୍ତା, ହେଲେ ରବିବାର ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ରବିବାର ଇଷ୍ଟର ଥିବାରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ଦିନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅପିଲ୍ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ରବିବାର ବଦଳରେ ସୋମବାର ଭୋଟ୍ ଗଣତି ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଆଜି ସକାଳ ୮ଟାରୁ ମିଜୋରାମରେ ଇଭିଏମ ଖୋଲାଯାଇଛି । ସଂଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧାରେ ରାଜ୍ୟ ଶସାନ ଭାର କାହା ହାତକୁ ଯିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ।

   Related Posts