oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡାକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିବା ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ

26/02/2019 at 4:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୨: ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଠିକ୍ ୧୨ଦିନ ପରେ ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। କେବଳ ନିନ୍ଦା ନୁହେଁ ଯାହା ଭାରତ କହିଥିଲା ତାହା କରି ଦେଖାଇଲା। ଫେବୃଆରୀ ୨୬ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ସକାଳେ ଭାରତର୧୨-ମିରାଜ-୨୦୦୦ ବିମାନ ନିଜର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇଥିଲା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଔକାତ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଜୈସର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିଲା। ଏଥର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଜରିଆରେ ହୋଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ଶିବିର ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଏହି ଅପରେସନକୁ ସଫଳ କରିଥିଲା ମିରାଜ-୨୦୦୦। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଏବଂ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ।

ମିରାଜ-୨୦୦୦ବିମାନ ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଯାହା ନିମିଷକ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୃଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ। ଫ୍ରାନ୍ସର ଡିସଲ୍ଟ କମ୍ପନୀ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ମିରାଜ-୨୦୦୦ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଯାହାର ନାଁ ବଜ୍ର ରଖା ଯାଇଛି। ମିରାଜ ଲଢ଼ୁଆ ବିମାନ ଲେଜର ଗାଇଡେଡ ବୋମା ଦ୍ବାରା ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଡ୍ଡାରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏହି କୈାଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ।

୧୯୮୫ରେ ମିରାଜ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା। କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ମିରାଜ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ନୂତନ ମିରାଜରେ ରାଡାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଲାଗିଛି,ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହି ବିମାନର ମାରକ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି। ମିରାଜ-୨୦୦୦ର  ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟାକୁ ୨,୪୯୫କିଲୋମିଟର। ଅତି ଛୋଟ ରନଓ୍ବେରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉଡ଼ି ପାରିଥାଏ। ନିଜ ଓଜନ ହିସାବରେ ବୋମା ଏବଂ ମିସାଇଲ୍ ଛାଡ଼ିଥାଏ ମିରାଜ-୨୦୦୦। ଭୂମିରେ ଏକା ସହିତ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରହାର କରିଥାଏ ମିରାଜ-୨୦୦୦। ଏହାର ଓଜନ ୭,୫୦୦କିଲୋଗ୍ରାମ୍। ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଏହା ୧୩,୮୦୦କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ହୋଇଯାଇଥାଏ।        

   Related Posts