oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସାମୂହିକ ଟୀକାକରଣ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ନେଇ ଆଲୋଚନା

22/12/2020 at 11:27 AM

ଖଲ୍ଲିକୋଟ ୨୨।୧୨ : ସାମୂହିକ ଟୀକାକରଣ ନେଇ ପ୍ରଶାସନିକର ଜିଲ୍ଲା ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବୈଠକରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ କୋଭିଡ଼ ଭାକସିନ୍‌ , ପୋଲିଅ ଟିକାକରଣ ଓ ଫାଇଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଅଭିଯାନ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟର ବୃହତ୍ତମ ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମ । ଜିଲ୍ଲାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଫେରିଥିଲେ। ଅହରହ ଓ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଫଳରେ କୋଭିଡ୍ ସହ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇଛି  । ଏବେ ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କୁ କିପରି କୋଭିଡ୍ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା, ସେନେଇ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୫୧୦୩ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଏନେଇ ଡାଟାବେସ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଅପଲୋଡ଼ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ର ରକ୍ଷଣବେକ୍ଷଣ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାକ୍‌ସିନ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଗଚ୍ଛିତ କରାଯିବ, ଏବଂ ସେହିଠାରୁ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକୁ ପଠାଯିବ । ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ୬ ଫୁଟ୍‌ ଦୂରତାରେ ବସିବେ, ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ଦେବା ପରେ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ନିରୀକ୍ଷଣରେ ରଖାଯିବ ।

  ସେହିପରି  ଫାଇଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାମୟିକ ଔଷଧ ସେବନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ଚାଲିବ । କେବଳ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ୨ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ଶିଶୁ ଓ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଡିଇସି ବଟିକା ସହିତ ଆଲବେଣ୍ଡାଜୋଲ୍ ବଟିକାର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ରା ସମସ୍ତେ ଖାଇବେ । ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ରେ ୩,୫୦,୮୪୯ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ  ପଲ୍ସ ପୋଲିଓ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି  । ଜିଲ୍ଲାର ଜନ୍ମରୁ ୫ ବର୍ଷ ବୟ.ର ଶିଶୁ ଯେପରି ଏହି ପୋଲିଓ ଟିକାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନାହିଁ ସେ ଦିଗରେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପ୍ରଦାନ କରିବାପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥିଲା  ।

   Related Posts