scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗୋଟିଏ ଛେଳିର ମୃତ୍ୟୁ ଯୋଗୁଁ ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍ଡର ୨.୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି

1/10/2019 at 4:40 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର – ଗୋଟିଏ ଛେଳିର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍ଡ୍‌ ବା ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ୨.୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ତାଳଚେରରେ ଥିବା ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍ଡର ଏକ ଖଣି ନିକଟରେ ଟିପର ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ଛେଳିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଏକାଠି ହୋଇ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ପୂରଣ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ଧରି କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ ଓ ପରିବହନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ।
ଜଗନ୍ନାଥ ସାଇଡିଂ ନିକଟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ କୋଇଲା ପରିବହନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସୋମବାର ସକାଳ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ।

ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୁଲିସ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଉଠିଥିଲେ । ଦିନ ୨ଟା ୩୦ ପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସାଢେ ତିନି ଘଣ୍ଟା କାମ ବନ୍ଦ ରହିବାରୁ କୋଇଲା ପରିବହନରେ ୧.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଓ ରେଳ ଡେସ୍‌ପାଚରେ ୧.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଇସ୍ତାହାରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।
ସରକାରଙ୍କର ମଧ୍ୟ ୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ୱହାନୀ ହୋଇଛି ।

କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏପରି ବେଆଇନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବାଧକବୋଲି କମ୍ପାନୀ ର ମୁଖପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କୋଇଲା ଖଣି ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗିଥିବା ଅଞ୍ଚଳ । ଏଠାରେ କେବଳ ଅଧିକୃତ ଶ୍ରମିକ ଓ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଆନ୍ତି । ମାତ୍ର ସେହି ସ୍ଥାନର ଛେଳି ଚରା ସହ ଅନ୍ୟମାନେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାରୁ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । କିଛି ଲୋକ କୋଇଲା ଚୋରି ପାଇଁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts