scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଐତିହାସିକ ୧୫ ଥର ମତଦାନ ପରେ ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ସଭାକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି, ପ୍ରଥମ ଭାଷଣରେ ଚୀନକୁ କଲେ ନିଶାନା

7/01/2023 at 4:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେକିରୀୟ ସଂସଦର ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି କେଭିନ ମେକ୍କାର୍ଥୀ । ଆମେକାରୀୟ ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହ ପ୍ରତିନିଧି ସଭା (House of Representatives)ର ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ବିରୋଧୀ ରିପବ୍ଲିକନ ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ କେଭିନ ମେକ୍କାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୫ ଥର ମତଦାନ ପରେ ସେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶନିବାର ସେ ନାନ୍ସି ପେଲୋସୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଅଭିଭାଷଣରେ ପେଲୋସୀଙ୍କ ପରି ଚୀନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଚୀନ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟର ବଢୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଗୃହରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବ ବୋଲି ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

କେଭିନ ମେକ୍କାର୍ଥୀ ଦେଶର ୫୫ତମ ବଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଆମେରିକାରେ କିଛି ଦିନ ଜାରି ରହିଥିବା ଅସ୍ଥିରତା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ୫୭ ବର୍ଷୀୟ ମେକ୍କାର୍ଥୀ, କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ବିଦାୟୀ ବାଚସ୍ପତି ନାନ୍ସି ପେଲୋସୀଙ୍କ ପରି ଚୀନର ମୁଖର ବିରୋଧୀ ରୂପେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବହୁ ବିରୋଧ ପରେ ବି ନାନ୍ସି ଚୀନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ମେକ୍କାର୍ଥୀ ଶନିବାର ୧୫ ଥର ହୋଇଥିବା ଐତିହାସିକ ମତଦାନରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହକିମ ସେକୋଓ ଜେଫ୍ରିସଙ୍କୁ  ରିପବ୍ଲିକନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମେକ୍କାର୍ଥୀ ୨୧୨-୨୧୬ ମତ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯଏ ନଭେମ୍ୱର ୮ରେ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତରୀଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ ପାର୍ଟି ବହୁମତ ହାସଲ କରିଥିଲା । ୪୨୫ ସଦସ୍ୟର ପ୍ରତିନିଧି ସଭାରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପାର୍ଟିର ଆସନ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୨୧୨ ହୋଇଥିଲା, ଅନ୍ୟପଟେ ରିପବ୍ଲିକନ ପାର୍ଟିର ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୨୨୨ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ପେଲୋସୀ ବାଚସ୍ପତି ପଦ ଛାଡିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଆମେରିକୀୟ ସଂସଦର ୧୬୪ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୧୫ ଥର ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା ।  

   Related Posts