scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସଂଗଠନ ସୁଦୃଢ କରୁଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକାଠି

5/11/2022 at 12:19 PM

ବଲାଙ୍ଗିର ୦୫/୧୧: ଦୀର୍ଘବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନରେ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ମାଓମେଳି ହୋଇଥିବା ପ୍ରକାଶ । ସେଥିରେ ଏକ ବଡ କ୍ୟାଡ଼ର ଗ୍ରୁପ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ସମୟରେ ୪ ରୁ ୫ ଜଣିଆ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଦଳ ଜଙ୍ଗଲରେ ବୁଲିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଏଥର ବହୁସଂଖ୍ୟକ କ୍ୟାଡ଼ର ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ସଂଗଠନ ସଜାଡୁଛନ୍ତି ନାଁ ପୁନଃ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର ସହ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ, ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି ।

ଗତ କିଛିମାସ ହେଲା ପଡୋଶୀ କନ୍ଧମାଳ ଓ ନୂଆପଡ଼ାରେ ପୋଲିସ ଅପରେସନ ଜାରି ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭରୁ ବଲାଙ୍ଗିରରେ ସେଭଳି ବଡ଼ଧରଣର ହିଂସାକାଣ୍ଡ ନଥିବାରୁ ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସେତେ ବଡ଼ ଅପରେସନ କରାଯାଉନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଭାବି ମାଓବାଦୀ ମେଳି କରିଥିବା ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ । ଏସମ୍ପର୍କରେ ବଲାଙ୍ଗିର ଏସପି ନୀତିନ କୁଶଲକରଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ସେ କିଛି କହିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସୀମାବର୍ତ୍ତି ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଲିସ-ସୁରକ୍ଷାବଳର ମିଳିତ କମ୍ବିଂ ଜାରି ରହିଥିବା ପ୍ରକାଶ ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଲାଠୋର, ଖପ୍ରାଖୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ମାଓ ଗତିବିଧି ଚାଲିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହି ଗତିବିଧିରେ ସାଧାରଣ କ୍ୟାଡ଼ର ଗ୍ରୁପ ତୁଳନାରେ ବହୁଗୁଣରେ ବଡ଼ ଗ୍ରୁପ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସ୍ଥାନ ବଦଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ସେଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଡ଼ିଭିଜନର କ୍ୟାଡ଼ର ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଯେହେତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସମର୍ଥନ, ଅର୍ଥ, ଖାଦ୍ୟ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଅଭାବ ସହ ଦଳଭିତରର ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ସଂଗଠନ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ ସଂଗଠନକୁ ପୁନଃ ସଜାଡ଼ିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଋଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଇପାରନ୍ତି । ନଚେତ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କିମ୍ବା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ହେଲେ ପୁଲିସ ଏନେଇ ଆଗୁଆ ଖବର ପାଇ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ସହ କମ୍ବିଂ ଚଳାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗତ ୨୦୧୮ ମସିହା ମଇ ୧୩ତାରିଖ ରାତିରେ ଡୁଡକାମାଲ ଗାଁକୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୫ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହ ପୁଲିସର ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ବଲାଙ୍ଗିର-ବରଗଡ଼-ମହାସମୁନ୍ଦ(ବିବିଏମ) ଡିଭିଜନର ଡ଼ିଭିଜିନାଲ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ସଞ୍ଜିବ ଏବଂ ଏରିଆକମିଟି ସଦସ୍ୟ ରାକେଶର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରଠୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଓସଂଗଠନ କ୍ରମେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି । କେବଳ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ନିଜ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିବାକୁ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପୋଷ୍ଟର/ବ୍ୟାନର ମାରିବା କିମ୍ବା ପୁଲିସ ଗୁଳିବିନିମୟ ପରେ ସେମାନେ ଆସିଥିବା ଜଣାପଡୁଛି ।

   Related Posts