scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ମଞ୍ଚର ମାୟାରେ ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଦ୍ଧି ହୋଇ ପାରିଲିନି, ଆଇଁଷ ବି ପାଳିନି’

15/02/2020 at 7:10 PM

 ନାୟୀକାଙ୍କ ନାମ ଶ୍ରାବଣୀ । ସେ କେବଳ ନାୟୀକା ନୁହନ୍ତି ଏକ ବହୁ ମୂଖୀ ପ୍ରତିଭା । ରାଜଧାନୀ ଅପେରାର କଳାକାର ଶ୍ରାବଣୀ ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ଗାୟୀକା, ଉପସ୍ଥାପିକ ବା ଆଙ୍କର ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ । ପ୍ଲେ ବ୍ୟାକ୍‌ ସିଙ୍ଗର, ଆଙ୍କର ପରେ ଏବେ ସେ ମଞ୍ଚରେ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିନୟ । ଦୀର୍ଘ କଳାକାର ଜାବନ । ସଂଘର୍ଷ ଏବଂ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଭିତରେ ଅନେକ ଦୁଃଖ ବି ଅଛି, ଲୁହ ଅଛି , ଅଛି ମଧ୍ୟ କୋହ । ତାଙ୍କଭାଷାରେ କଳାକାର ହୃଦୟରେ କାନ୍ଦେ, ତାହାକୁ ଦେଖି ପାରନ୍ତିନାହିଁ କେହି, ଦେଖି ବି ପରାନ୍ତି ନାହିଁ ଦର୍ଶକ । କଳା ଓ ଅଭିନୟର ମାୟା ଏତେ  ଯେ, ତାହା ଭିତରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ  ସୁଖ- ଦୁଃଖ କୁ ଭାବିବାକୁ କଳାକାର ଲାଗି ବେଳ ନଥାଏ ।

 ସ୍କୁଲରେ ଗୀତ ଗାଉଥିଲେ । ସେହି ଗୀତ ଶୁଣି ତାରେଣୀ ଗଣନାଟ୍ୟର  ମାଲିକ  ନାରାୟଣ ରାୟ ପ୍ରତିଭା ଚିହ୍ନିଲା ଭଳି  ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଆସିଲେ ତାଙ୍କ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ । ସେହି ଦିନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କଳାକାର ଜୀବନ । ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ରୋଜଗାରର, କାରଣ ବୟସ ହେଲା ବେଳକୁ  ନିଜ ଘର , ପରିବାର ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା  ସଂଘର୍ଷ । ଶ୍ରାବଣୀ ପ୍ଲେବ୍ୟାକ୍‌ ସିଙ୍ଗର । ତାରେଣୀରୁ ତାରପୁର ଅପେରା । ସେଠାରେ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଙ୍କରିଂର ଭୂମିକା । ନିୟମିତ ଆଙ୍କରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସେ ଆଙ୍କର ହୋଇଗଲେ । ବିନା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଶେଷ କିଛି ନଭାବି ସେ ଷ୍ଟେଜ କୁ  ଆଙ୍କରିଂ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି . ଆଉ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଓ ଇଚ୍ଛାରେ ତାଙ୍କ ଆଙ୍କରିଂ ଆରମ୍ବ ହୁଏ।  ପୁରା ଘରୋଇ କଥା ବାର୍ତ୍ତା ଭଳି । ତାହାହିଁ ତାଙ୍କ ଆଙ୍କରିଂର ବିଶେଷତ୍ବ ଓ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ , ତାଙ୍କଲୋକପ୍ରିୟତା । ଏହା କୁହନ୍ତି ଶ୍ରାବଣୀ । ତେବେ ଅଭିନୟରେ ତାଙ୍କଅଭିଜ୍ଞତା ବିଶେଷ ବେଶି ବର୍ଷ ନୁହେଁ । ତୁଳସୀ ଗଣନାଟ୍ୟରୁ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ ।  ଆଉ ଏବେ ସେ ମଞ୍ଚ ଅଭିନୟରେ ମାହିର ।

ବିଭିନ୍ନ ଭାବେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ହସାଏ, ମନୋରଂଜନ କରାନ୍ତି  କଳାକାର, ଅଭିନେତା ଓ ଅଭିନେତ୍ରୀ । ତାହା ଭିତରେ ନିଜ କଥାକୁ ପଛରେ ରଖିବାକୁ ହୁଏ, କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଆଗରେ ଢାଲ ରହି ସେ ସସବୁକୁ ଅଟକାଇ ଦିଏ । ଠିକ୍ ସେମିତି କ୍ୟାନସର ପୀଡିତ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇ ନଥିଲେ ଶ୍ରାବଣୀ । ଘରୁ ଆସିଥିବା ଚିଠି ତାଙ୍କୁ ନଦେଇ ଚିରି ଦେଇଥିଲେ ମ୍ୟାନେଜର ।ବାପାଙ୍କ ଶେଷ କର୍ମ ସମୟରେ ଶ୍ରାବଣୀ ଅଜାଣତରେ ଆମିଷ ଖାଇଥିଲେ । ଆଉ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ୧୧ /୧୨ ଦିନ ପରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଭାଇର ନଣ୍ଡା ହେବା କାରଣ ପଚାରି ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇଥିଲେ ଶ୍ରାବଣୀ ।ସେ ବେଦନା ଓ ଦୁଃଖ କହିହେବନି । ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଦ୍ଧି  ହୋଇପାରିଲେନି ,କି ଆମିଷ ବି ପାଳି ପାରିଲେନି । କାରଣ କଲାକାରକୁ କାନ୍ଦିବା ମନା । ମଞ୍ଚ ଓ ଦର୍ଶକ ଆଗ, ନିଜ କଥା  ପଛ ।

ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବା କଳାକାର କେତେ ବେଳେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଗାଳି ତ କେତେବେଳେ ତାଳି ପାଏ । କେତେବେଳେ ଯୋତା ମାଳ ତ କେବେ ଫୁଲ ମାଳ ପିନ୍ଧେ ।ଯାଯାବର ଜୀବନ । ଦୁଃଖ ଅନେକ । ତେବେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଲେ ଭୁଲିହୋଇଯାଏ କଷ୍ଟ ।

ଗୀତ ପ୍ରତି ଦୁର୍ବଳତା , କିନ୍ତୁ ଦର୍ଶକ କୁହନ୍ତି ତାଙ୍କ ଆଙ୍କରିଂ ଭଲ । ତେବେ ସେ ଚାହିଁ ନଥିଲେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ । କିନ୍ତୁ ଭଗବାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଥିଲା ଭିନ୍ନ । ସେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ବି ହୋଇପାରି ଛନ୍ତି ।ପ୍ରକୃତରେ ଶ୍ରାବଣୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ।ଠିକ୍‌ ଶ୍ରାବଣର ବର୍ଷା ଭଳି ।  

   Related Posts