scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିବାହ ପାଇଁ ଏହି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଚୋରୀ କରନ୍ତି ଅନ୍ୟର ସ୍ତ୍ରୀ, ବିବାହିତା ମହିଳା ଓ ପରପୁରୁଷ ବିବାହକୁ ପରକୀୟାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରେନାହିଁ ଏହି ସମାଜ

16/01/2019 at 5:35 PM

 ବିବାହକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଜନଜାତିରେ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା । ଏମିତି ଜନଜାତି ରହିଛି  ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ପ୍ରଥା ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ । ସେମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚୋରୀ କରିବାକୁ ପଡ଼େ ପର ସ୍ତ୍ରୀ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜନଜାତିର ପରମ୍ପରା ବାବଦରେ ।

ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାର ବୋଦାଓ୍ଵେ ଜନଜାତିରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ୨ୟ ବିବାହ ଚୋରୀ କରି ପୁରୁଷମାନେ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ଘର ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦରେ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ୨ୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ସେହି ଜନଜାତିରେ ଚାଲୁଥିବା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ବିବାହର ପ୍ରଥାକୁ ବଜାଇ ରଖିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଗେରେବୋଲ ବୋଲି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମହିଳା ମାନେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ପୁରୁଷକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ସମ୍ମତିଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୋରୀ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଉଭୟ ସମ୍ମତିଥାଏ ବିବାହ କରିବାକୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେଇ ନଥାଏ । ଏହି ଫେଷ୍ଟିଭାଲକୁ ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ  ମୁହଁରେ ରଂଗ ବୋଳି ଆସିଥାନ୍ତି । ମହିଳାମାନେ ନିଜ ତରଫରୁ ପସନ୍ଦ କରିବା ପରେ ପୁରୁଷମାନେ ଚୋରୀ କରିଥାନ୍ତି । କେହି ପୁରୁଷ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୋରୀ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଯଦି ମହିଳାଙ୍କର କୌଣସି ପୁରୁଷ ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଏ, ପୁରୁଷଟିଏ ମଧ୍ୟ ଚୋରୀ କରି ବିବାହ ହୋଇଥାଏ ।

ଅନ୍ୟ ଜନଜାତିରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରେମ, ତା ପରେ ବିବାହ ହୋଇଥାଏ । ବିବାହ ପରେ ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷ ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଏ, ତାକୁ ପରକୀୟା ବୋଲି ସମାଜ କହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜନଜାତି ପ୍ରଥମେ ଘର ପସନ୍ଦରେ ହିଁ ବିବାହ କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ ।  ୨ୟ ବିବାହ ପ୍ରେମ ବିବାହରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସଂପ୍ରଦାୟରେ ଭଲପାଇ ୨ୟ ବିବାହ କରିବାକୁ ପରକୀୟା ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ନାହିଁ ।

   Related Posts