scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୁନା ଭାବି ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ରଖିଥିଲେ ପାଖରେ, ବାହାରିଲା ୪୬୦କୋଟି ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଜିନିଷ !

29/11/2023 at 3:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୧୧: ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ଧନୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଭାଗ୍ୟରେ କୌଣସି ଜ୍ୟାକପଟ୍‌ ଲାଗିବା ନିଶ୍ଚୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ଏକ ଜ୍ୟାକପଟ୍‌ ଆଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଲାଗିଛି । ଯଦିଓ ଏହି ଘଟଣା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବର । କିନ୍ତୁ ଏହାର ସତ୍ୟତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣାପଡିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ପଥର ପାଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ ସେ ସୁନା ବୋଲି ଭାବି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ପାଖରେ ରଖିଥିଲେ ।  କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେହି ପଥରର ସତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହି ପଥର ସୁନାଠାରୁ ବି ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ । ଏହି ପଥରଟି ଥିଲା ୪୬୦ କୋଟି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ।

ପଥର ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ନାଁ ହେଉଛି ଡେଭିଡ ହୋଲ । ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣର ବାସିନ୍ଦା । ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣର ମେରିବୋରୋ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାର୍କରେ ଏକ ଧାତୁ ଡିଟେକ୍ଟର ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲେ ।  ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଧାତୁ ପାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର କିଛି ଚିହ୍ନ ରହିଥିଲା । ସେ ଏହାକୁ ସୁନାରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ପଥର ଭାବିଥିଲେ ।  କାରଣ ଏହି ପଥରଟି ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିଲା ​​ତାହା ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏକ ବିରାଟ ସୁନା ଖଣି ଥିଲା ।

ସେ ଏହାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷରେ ଏହି ପଥରକୁ  କାଟିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ହାତୁଡ଼ିରେ ପିଟିବା ସହ ସେ ପଥର ଉପରେ ଏସିଡ୍ ଢାଳିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପଥର ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡି ନଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ଏହି ପଥରକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୧୯ରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପଥରଟି ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ । ଯାହା ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିଥିଲା । ସେ ଏହି ପଥରକୁ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ଡର୍ମୋଟ ହେନେରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସେ ଏହି ପଥର ଦେଖିଛନ୍ତି । ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଉଲକ୍କାପିଣ୍ଡ ।

ତେବେ ଏହି ପଥରର ନାଁ ମେରିବୋରୋ ରଖାଯାଇଛି । ରିସର୍ଚ୍ଚଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି କି ଏହି ପଥର ୪୬୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଏହାର ଓଜନ ୧୭ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଏହି ପଥରରେ  ଲୁହାର ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି । ହେନେରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଲକ୍କାପିଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ମହାକାଶ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ରହସ୍ୟର ଖୁଲାସା ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଅତୀତ ଯୁଗ ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି ଜାଣିହେବ । ଆଉ ଏହି କାରଣରୁ ହିଁ ପଥରଟି ସୁନାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ।

You Can Read:

   Related Posts