scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଡିସେମ୍ବରରେ ହେବ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ : ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କୁ ଯୋଡିବାକୁ ପ୍ରୟାସ

16/08/2020 at 7:22 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬|୦୮:  ମେକ୍ ଇନ ଓଡିଶାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବରରେ ହେବ । ଏନେଇ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।  ତେବେ କରୋନା  ସ୍ଥିତି ନସୁଧୁରିଲେ ଭର୍ଚୁଆଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖା ଯାଇଛି । ଏଥିରେ କିପରି ବିଶ୍ବର ବଡ଼ ବଡ଼ ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କୁ ଯୋଡ଼ାଯିବ ସେନେଇ ଉଦ୍ୟମ ହେବ । ମେକ୍ ଇନ ଓଡିଶାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣରେ ସରକାର ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ପୁଞ୍ଜି ଆଗମନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଶିଳ୍ପ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଡିସେମ୍ବର ହେବ ମେକ ଇନ ଓଡିଶାର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ।  କରୋନା ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରି ନଥିଲେ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମେକଇନ ଓଡିଶା ଆୟୋଜନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ବଢାଇବା ଲାଗି ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଆରେ ବିଶ୍ବର ବଡ ବଡ ଶିଳ୍ପପତି ମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଯୋଡାଯିବ । ଏନେଇ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଡିଜିଟାଲ ଫ୍ଲାଟଫର୍ମରେ କିପରି ଏତେବଡ କାଯ୍ୟକ୍ରମ ସଫଳ ହେବ ସେନେଇ  ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ମାନଙ୍କ ସହ  ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ୨୦୧୬ ମେକ୍ ଇନ ଓଡିଶାର ଓ ୨୦୧୮ ମେକଇନ ଓଡିଶା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ  ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ହୋଇଛି । ଜାୟୀୟ ସ୍ଥରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ  ଟପି ଓଡିଶା ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ସରକାର । ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଇକୋ ସିଷ୍ଟମ, ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ଡେଭଲ୍ପମେଣ୍ଟ ଓ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟକଚରକୁ ବଢାଇବାରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଖାସକରି ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ ଓ କେମିକାଲ, ମାଇନ୍‌ସ ଓ ମିନେରାଲ ଆଇରନ ଷ୍ଟିଲ ଓ ଆଲୁମିନିୟମ , ଫୁଡ଼ ପ୍ରୋସେସିଂ ଏବଂ ଆଇଟି ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଭଳି ୬ଟି ସେକ୍ଟରକୁ ଫୋକସ କରାଯାଉଛି । ଏଥର ମେକଇନ ଓଡିଶା ପରେ ସରକାର ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ପୁଞ୍ଜି  ଆଗମନ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଯୁକ୍ତିକୁ କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହାନ୍ତି । ବିଜେପି କହିଛି ସରକାର ନୂଆ ଘୋଷଣା ଛାଡନ୍ତୁ ଯାହା ଘୋଷଣା ହୋଇଛି ତାହା ପ୍ରଥମେ କରନ୍ତୁ । ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ଶିଳ୍ପ ଖୋଲାଯାଉ । ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଥିବା ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁ । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ଓଡିଶାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । କରୋନା ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଚାଇନା ଛାଡୁଥିବା ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ସହ ସରକାର ଯୋଗାଯୋଗ କରି ନିଜ ରାଜ୍ୟକ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ । ଆନସିଲାରି ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉ । ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମେକଇନ ଓଡିଶା କରିବା ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ । ଆଲୋଚନା ଅନୁସାରେ  ସରକାର ଶିଳ୍ପ ପତିମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗା ଯୋଗ କରି କାମ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଦରକର । ସରକାର ନୂଆ ଶିଳ୍ପନୀତି ଯୋଗୁ ମେକଇନ ଓଡିଶା ୩ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ।ମେକଇନ ଓଡିଶାରୁ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଆକୃଷ୍ଠ କରିବାକୁ ସରକାର ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ହେଲେ କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତି ଓ ଷ୍ଟେକ ହୋଲଡ଼ର ମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଏସବୁ ନିର୍ଭର କରୁଛି ।

   Related Posts