scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଓ ପୋଙ୍ଗଲକୁ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କଲେ ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକ

16/01/2019 at 1:40 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୬|୧: ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଓ ପୋଙ୍ଗଲ ପର୍ବକୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ । ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପୂର୍ବଦିନଠାରୁ ୪ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଘରେ ଘରେ ପିଠାପଣାର ଆସର ଖୁବ୍‌ ଜମିଛି ।ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ କେମିତି ଥିଲା ପୋଙ୍ଗଲ ପୂର୍ବ ରାତିର ସେଲିବ୍ରେସନ ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା ।

ବାଜଥିଲା ଢ଼ୋଲ ନାଗଡ଼ା । ବାଲଗୋପାଲଙ୍କୁ ବସାଇ ଭୋଗି ପାଳିବାକୁ ଚାଲିଥିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି । ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ କାଠରେ ସଜା ହୋଇଥିଲା ଭୋଗି । ଆଉ ପାଖରେ ଥୁଆ ହୋଇଥିଲା ଭଳି ଭଳି ଫଳମୂଳ । ଭାଇବନ୍ଧୁ କୁଟୁମ୍ବ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ମେଳର ଭୋଗି ଓ ପୋଙ୍ଗଲ ସେଲିବ୍ରେସନ ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ସମସ୍ତେ । ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅପୂର୍ବ ଉତ୍ସାହ ଆଉ ଆନନ୍ଦ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇପଡ଼ୁଥିଲା ।

ଭୋଗି ଜଳିବା ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସମୂହ ନାଚ ଗୀତ । ଶୀତ ରାତିରେ ଭୋଗି ନିଆଁର ପରସ ମନରେ ଭରି ଦେଇଥିଲା ଉଲ୍ଲାସ । କାହିଁକି ନା’ ​ ମନର ସବୁ ମାୟା, ମୋହ, ଛଳନାକୁ ଭୋଗି ନିଆଁରେ ସମର୍ପି ଦେଇ ସମସ୍ତେ ଭାଇଚାରାରେ ଖୁସି ଆନନ୍ଦର ସହ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ।

ଗୋଟେ ଉତ୍ସବରେ କେତେ ପରମ୍ପରାର ଝଲକ । କେଉଁଠି କୁଆଁରି ଝିଅମାନେ ଗୋବି ପୂଜାର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ତ ଆଉ କୋଉଠି ଜମିରେ ଅମଳ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଚାଉଳକୁ ପୂଜା କରି ନୂଆଖାଇଛନ୍ତି ଲୋକେ । ପୁଣି ପିତୃ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପିଣ୍ଡ ଦେଇ କୋଟି ପୁଣ୍ୟ ସାଉଣ୍ଟିବାକୁ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ନୂଆ ଲୁଗା, ନୂଆ ଗହଣା ପିନ୍ଧି ଉତ୍ସାହ ଉଦ୍ଦିପନାର ସହ ସବୁ ପରମ୍ପରାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯେମିତି ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ପୂର୍ବକ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆରାଧନା ବି ହୋଇଛି । ଚାରି ଦିନର ଏହି ପର୍ବ ଯେମିତି ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଆଣିଦେଇଛି କେବଳ ଖୁସି ଆଉ ଖୁସି ।

   Related Posts