scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମହାନଦୀର ସୁରକ୍ଷା ନାଁରେ ମହାସଂଗ୍ରାମକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଆଉ କଂଗ୍ରେସ

6/05/2018 at 6:30 AM

ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ପୁଣି ରାଜନୀତିର ସେଣ୍ଟରକୁ ଆସିଛି ମହାନଦୀ । ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏଜେଣ୍ଡା କରିବାକୁ ସବୁ ଦଳ ପ୍ରାଣମୁର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ମହାନଦୀର ସୁରକ୍ଷା ନାଁରେ ମହାସଂଗ୍ରାମକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ଉଭୟ ବିଜେଡି ଆଉ କଂଗ୍ରେସ । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଦଳର ସରକାର ଥିବାରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାକ୍ଫୁଟ୍ରେ ଅଛି ବିଜେପି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମହାନଦୀ ରାଜନୀତି ଯେ, ତେଜ୍ ହେବ ସେକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି । ହେଲେ ଆଉ ଦୁଇମାସ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ହୀରାକୁଦ୍ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହେବ । ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେଇ ଜଳକୁ କେଉଁଠି ରଖିବେ ତାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା ।

ମହାନଦୀକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି ଅପେକ୍ଷା ତଳମୁଣ୍ଡରେ କିଭଳି ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କାରଣ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ମହାନଦୀରୁ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ୨୪ମିଲିୟନ ଏକର ଫୁଟ୍‌ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୩.୯୧ମିଲିୟନ ଏକର ଫୁଟ୍‌ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିବା ପରେ, ବଳକା ୨୦.୯ ମିଲିୟନ ଏକର ଫୁଟ୍‌ ଜଳ ସୁଇସ୍‌ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲି ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟକୁ ଛାଡିଦିଆଯାଏ । ଯାହାକି ମୋଟ ଜଳର ପ୍ରାୟ ୭ଗୁଣ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପ୍ରତି ମୌସୁମୀ ଋତୁରେ ୨୦.୯ ମିଲିୟନ ନିୟୁତ ଏକର ଜଳ ସମୁଦ୍ରକୁ ବହି ଯାଉଛି । ମହାନଦୀର ନିମ୍ନ ଅବବାହିକାର, ସମ୍ବଲପୁର ପାୱାର ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ ଠାରୁ ମୁଣ୍ଡଳୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୨୫କିଲୋମିଟର ମହାନଦୀ ଶଯ୍ୟାର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ କିମ୍ବା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇନି । ଫଳରେ ମୋଟ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ବିନାବାଧାରେ ସମୁଦ୍ରକୁ ଚାଲିଯାଉଛି । ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧ ହେବାର ୬୦ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାନଦୀ ଶଯ୍ୟାରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ବି ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ କିମ୍ବା ବ୍ୟାରେଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ନାଁରେ କେବଳ ରାଜନୀତି କରିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଅନେକ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

   Related Posts