scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ହ୍ରଦରୁ ମିଳିଲା ହଜିଯାଇଥିବା ଗାଁ, କେବେ ରହୁଥିଲେ ଶହ ଶହ ପରିବାର

19/11/2021 at 1:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୧: ଇଟାଲୀର ଏକ ହ୍ରଦରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ହଜିଯାଇଥିବା ଗାଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଗାଁ ୭୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ଯାହା ବିଷୟରେ କେହି କିଛି ଜାଣି ନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗାଁର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଇଟାଲୀ ହ୍ରଦରୁ ମିଳିଛି। ରେସିୟା ହ୍ରଦ ହେଉଛି ଏକ କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦ, ଇଟାଲୀର ଦକ୍ଷିଣ ଟିରୋଲର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରେ, ରେଶେନ୍ ପାସ୍ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨ କିଲୋମିଟର ଦକ୍ଷିଣରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ କୁରୁନ୍ ନାମକ ଏହି ଗାଁରେ ଶହ ଶହ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ବାସ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୭୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଦେଶର ସରକାର ଏକ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥି ପାଇଁ ଦୁଇଟି ହ୍ରଦକୁ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇ ହ୍ରଦ ମିଶ୍ରଣର ଫଳାଫଳ କୁରନ୍ ଗାଁର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ସମାପ୍ତ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଏହି ଗାଁଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲା।

ପାଣିରେ ଗାଁ ବୁଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଗାଁର ବିସ୍ଥାପନ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ଲୋକ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗାଁରେ ରହିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଇଟାଲୀର ଦକ୍ଷିଣ ଟିରୋଲର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଜଳଭଣ୍ଡାରଟି କିଛି ଦଶନ୍ଧି ପରେ ମରାମତି ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ଏହାକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ଶୁଖିଗଲା। ପାଣି ଶୁଖିବା ପରେ ଏହି ଗାଁର ଅବଶେଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

   Related Posts