AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଟଣୀ କନ୍ତିଆରେ ଫୁଟିଲା ବୋମା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଖୋଲୁଛି ଗୋପାଳ ଗୁମର, ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ମାରାଥନ ଜେରା
  • ||
  • ପାରାଦ୍ୱୀପ: ବାଇକ୍‌ ଓ କାର୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଆହତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ: ଥରୁଛି ଶିମିଳିପାଳ, ଉପର ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼ାରେ ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବନିମ୍ନ ୪ଡିଗ୍ରୀ
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ : ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅପେକ୍ଷା ଜନତାଙ୍କ ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟବାନ

14/04/2020 at 11:22 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୪: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକଟକୁ ନଜରରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମଇ ୩ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନକୁ ମେ ୩ ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହିତକୁ ଦେଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତ କାରବାର ଠପ୍‌ ପଡିଛି । ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ବେଶୀ ପଡିଛି । ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ ସମୟରେ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାମାଜିକ ଦୂରତ ଓ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଦେଶକୁ ବହୁତ ଫାଇଦା ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଆଗରେ ଏହାର କୌଣସି ମୁଲ୍ୟନାହିଁ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ପରିସ୍ଥିତି, ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତ କିପରି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ତାହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ନଥିଲା, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | କରୋନା ମାମଲା ୧୦୦ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିଦେଶୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ପଠାଯାଉଛି। ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ୫୫୦ ମାମଲା ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିନଥିଲା।

ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଅନୁଯାୟୀ , ଏତେ ଦିନ ଧରି ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଏବଂ ଏହା ଜିଡିପି-ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ |ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ଯାହାର ଦୈନିକ ମଜୁରୀ, କୃଷକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାକୁ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ | ଗତକିଛି ଦିନ ଧରି କିଛି ସେକ୍ଟରଙ୍କ ତରଫରୁ ବାରମ୍ବାର  ଅପିଲ୍‌ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରାମ ଦିଆଯାଉ ।  କିନ୍ତୁ ସରକାର କୌଣସି ଅପିଲ୍  ନକରାଯାଇ ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।  ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ଯାଇଥିଲେ | ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ କାରଖାନା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି

   Related Posts