ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ, କେବଳ ଥଣ୍ଡା-କାଶ ନୁହେଁ ରୋଗୀ ଶରୀରରେ ଦେଖାଦେଉଛି ଏଭଳି…

21/03/2020 at 11:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ମହାମାରୀ ଭାଇରସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଔଷଧ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇନାହିଁ। ଏହି ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି | ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା ପରି |

ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଜ୍ବର, ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶୁଖିଲା କାଶ, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ନିଶ୍ବାସ ପ୍ରଶ୍ବାସରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହେବା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି |

ଜର୍ମାନୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଯେଉଁ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ବାଦର କ୍ଷମତା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ୬୬% ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ଡାଇରିଆ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ୩୦% କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଦେଇଛି |

ଏହିଭଳି ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଜ୍ବର ହୋଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଥକାପଣ, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଶୁଖିଲା କାଶ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ସେହି ସମୟରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିନ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ବାନ୍ତି କିମ୍ବା ଡାଇରିଆ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି |

ଭାରତରେ ୨୫୮ ଜଣ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଏଥି ସହିତ, ଘନ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ |

   Related Posts