scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏକକାଳୀନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷିତ ; ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଭୋଟ ଗଣତି

6/10/2018 at 4:06 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୬/୧୦ : ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ | ଏହି ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ହେଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ଼, ରାଜସ୍ଥାନ, ମିଜୋରାମ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ ହେବ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାରିବା ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି | ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଭୋଟ ଗଣତି ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ହେବ |
ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତ ଗ୍ରହଣ ହେବ | ଛତିଶଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ | ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ ତାରିଖ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ତାରିଖ ହେବ | ନଭେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରେ ଛତିଶଗଡ଼ର ୧୮ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମତ ଗ୍ରହଣ ହେବ | ୨୦ ତାରିଖରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୭୨ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମତ ଗ୍ରହଣ ହେବ |
ସେହିଭଳି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମିଜୋରାମର ମତ ଗ୍ରହଣ ନଭେମ୍ବର ୨୮ ତାରିଖରେ ହେବ | ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଡିସେମ୍ବର ୭ତାରିଖରେ ମତ ଗ୍ରହଣ ହେବ |
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନଭେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଓ ମିଜୋରାମ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ | ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ଶେଷ ତାରିଖ ନଭେମ୍ବର ୯ ତାରିଖ ବୋଲି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି |
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୫୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମିଜୋରାମ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ରେ ସରୁଛି | ସେହିଭଳି ୯୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଛତିଶଗଡ଼ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୧୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୫ତାରିଖରେ ସରୁଛି | ୨୩୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୧୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୭ତାରିଖରେ ସରୁଛି | ସେହିଭଳି ୨୦୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୧୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ତାରିଖରେ ସରୁଛି | ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଆଗୁଆ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଗତମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସାରିବା ପୂର୍ବରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନା ବିଧାନସଭାକୁ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts