scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାହୁଲ କି ନୀତୀଶ ନୁହନ୍ତି, ମେଣ୍ଟ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଖଡଗେ; ଏମିତି କହିଲେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ

30/11/2023 at 3:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୧୧: ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୫ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ । ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ତେଲଙ୍ଗାନାରେ ସରିବ ମତଦାନ । ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ଆସିବ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ । ଏହି ରେଜଲ୍ଟ ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ । ଏଥିରେ ଏନଡିଏ ଓ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବ । ଏନଡିଏ ନିଜର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ।

 ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟରେ କିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିଏ ହେବ, ତାହା ଏବେବି ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରାକୁ ନେଇ ଏଯାଏଁ ମେଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ନେତାଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନେଇ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଓ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନାଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ହେଲେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ୍ ଖଡ଼ଗେଙ୍କୁ କିଛି ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ବ ଦେବା ନେଇ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ୨୦୨୪ ଲୋସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଖଡ଼ଗେ ବଡ଼ ଭୂମିକା ନିଭାଇବେ । ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ୍ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକରେ ବି ଏଭଳି କିଛି ତଥ୍ୟ ରହିଛି।

ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟର ନେତାଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଖଡ଼ଗେ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟର ନେତୃତ୍ୱ ନିଅନ୍ତୁ । ୫ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତର ଆତ୍ମା ଲାଗି ଐତିହାସିକ ଲଢ଼େଇ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଖଡ଼ଗେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ । ଖଡ଼ଗେ ତାଙ୍କ ଲମ୍ବା ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୮୧ ବର୍ଷୀୟ ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ୍ ଖଡ଼ଗେ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ରେ କଂଗ୍ରେସର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

   Related Posts