ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧନୀ ଏହି ଅଭିନେତା-ରାଜନେତା; ସତ୍ୟପାଠରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ସମ୍ପତ୍ତି ପରିମାଣ

Published By : Prameya-News7 Bureau | May 15, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୦୫: ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଚଳନଶୀଳ ତଥା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବଲିଉଡ ଏବଂ ଭୋଜପୁରୀ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଅନେକ ସେଲିବ୍ରେଟି ମଧ୍ୟ ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ କଙ୍ଗନା, ହେମା ମାଲିନୀ ଠାରୁ ପୱନ ସିଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଏହି ସେଲିବ୍ରେଟି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତିର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କଙ୍ଗନା ରଣାୱତ, ହେମା ମାଲିନୀ ଏବଂ ପୱନ ସିଂଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ନଗଦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହା ପାଖରେ କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ।

କଙ୍ଗନା ରଣାୱତଙ୍କର କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି?

କଙ୍ଗନା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡି ଆସନରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଫିଡେଭିଟରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତିର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। 

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୯୧.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ତାଙ୍କର ମୁମ୍ବାଇରେ ୭ ଟି ଏବଂ ମଣ୍ଡିରେ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଥାତ୍ ସମୁଦାୟ ଆଠଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମୋଟ ୨ କୋଟି ୫୫ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୪୬୮ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦୁଇଟି ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ସାତ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା ରହିଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ରେ କଙ୍ଗନାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ୧୫,୧୮୯.୪୯ ଟଙ୍କା ଜମା ଅଛି । ମୁମ୍ବାଇର HSBC ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୧,୦୮,୮୪୪.୦୧ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧,୫୫,୫୦୪ ଟଙ୍କା ଜମା ଅଛି । ICICI ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦୁଇଟି ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୬,୬୧୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ପାଖରେ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ହୀରା ଅଳଙ୍କାର, ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ବାସନ ଅଛି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ୟାଶ ଏବଂ ୫୩ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଭେସପା ସ୍କୁଟରର ରହିଛି। ତାଙ୍କର ୨୮.୭୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ୬୨.୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । କଙ୍ଗନାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ୧୭.୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ହେମା ମାଲିନିଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି କେତେ ?

ଅଭିନେତ୍ରୀ ରାଜନେତା ହେମା ମାଲିନୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମଥୁରା ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ବେଳେ ହେମା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ହେମା ମାଲିନୀଙ୍କର ୩ କୋଟି ୩୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ୩୯ ହଜାର ୩୦୭ ମୂଲ୍ୟର ଅଳଙ୍କାର ଅଛି । ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ୧ କୋଟି ୭୫ ଲକ୍ଷ ୮ ହଜାର ୨୦୦ ମୂଲ୍ୟର ଅଳଙ୍କାର ରହିଛି।  ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ହେମାର ସମ୍ପତ୍ତିର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୧୨ କୋଟି ୯୮ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ୯୫୧ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୭ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୪୫୩ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ହେମାଙ୍କ ପାଖରେ ନଗଦ ୧୮ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୮୬୫ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଖରେ ୪୩ ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ୧୬ ଟଙ୍କା ଅଛି।


ଜମି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ହେମାଙ୍କର ମୋଟ ୨୦ ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ୩୬୦ ଟଙ୍କାର ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ।ଯେତେବେଳେ କି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଖରେ ୯୩ ଲକ୍ଷ ୬୭ ହଜାର ୮୧୩ ଟଙ୍କାର ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ହେମାଙ୍କର ୧ କୋଟି ୪୨ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୬୯୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ୪୯ ଲକ୍ଷ ୬୭ ହଜାର ୪୦୨ ଋଣ ରହିଛି। ହେମା ମାଲିନୀଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧ ବିଲିୟନ ୧୩ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୧୦ ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । 

ପୱନ ସିଂଙ୍କର କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି?

ଭୋଜପୁରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ସୁପରଷ୍ଟାର ପୱନ ସିଂ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । ପୱନ ସିଂଙ୍କ ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୫ କୋଟି ୪ଲକ୍ଷ ୯୩ ହଜାର ୮୧୯। ଯେଉଁଠାରେ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୧୦ କୋଟି ୩୧ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୮୪୦। ପୱନ ସିଂଙ୍କ ପାଖରେ ନଗଦ ୬୦ ହଜାର  ରହିଛି । ପୱନ ସିଂ ଏବଂ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୨କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ୨୩୭ । 


ଭୋଜପୁରୀ ତାରକାଙ୍କର ୩୧ ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅଳଙ୍କାର ଅଛି । ତାଙ୍କର ୬୬ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୪୨୮ ମୂଲ୍ୟର ବୀମା ଅଛି।ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଫ୍ଲାଟ ଅଛି ଯାହାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା । ତାଙ୍କ ଚଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୫ କୋଟି ୪ ଲକ୍ଷ ୯୩ ହଜାର ୮୧୯ । ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ କୋଟି ୩୧ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ୮୪୦ ରହିଛି।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବାରଣାସୀରୁ ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର ପାଖରେ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି। ପିଏମଙ୍କର ଦୁଇଟି ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଗୁଜୁରାଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୭୩ ହଜାର ୩୦୪ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇଛି। ବାରଣାସୀ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କେବଳ ସାତ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଛି । ଏସବିଆଇରେ ୨ କୋଟି ୮୫ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ୩୩୮ ମୂଲ୍ୟର ଏଫଡି ରହିଛି।


ନ୍ୟାସନାଲ ସେବିଙ୍ଗ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ରେ ୯ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଚଳନଶୀଳ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଚାରୋଟି ସୁନା ମୁଦି ଅଛି । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୨ ଲକ୍ଷ ୬୭ ହଜାର ୭୫୦। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଘର କିମ୍ବା ଜମି ନାହିଁ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୩ କୋଟି ୨ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ୮୮୯।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.