suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

କୂଅରେ ପଡ଼ି ସିଂହ ଏବଂ ସିଂହୀର ମୃତ୍ୟୁ, ମୃତ ଶରୀରକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଲା ବନ ବିଭାଗ

7/01/2023 at 7:01 PM

ଗାନ୍ଧୀନଗର: ଗୁଜରାଟର ଅମରେଲୀ ଜିଲ୍ଲାର ଗିର ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ସିଂହ ଏବଂ ସିଂହୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ପାଣିରେ ବୁଡିବା କାରଣରୁ ଦୁଇ ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ବନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଖମ୍ଭା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଟଡା ଗାଁରେ ଥିବା ଏକ ଖୋଲ କୂଅରେ ଗୋଟିଏ ସିଂହ ଏବଂ ସିଂହୀ ପଡିଯାଇଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ବନ ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ଦୁଇ ବନ୍ୟ ଜନ୍ତୁୁ ପାଣିରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ । ମୃତ ଶରୀରକୁ ବାହାର କରି ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି ।

ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ରାଜଦୀପ ସିଂ ଜାଲା କହିଛନ୍ତି, ଏହିପରି ଘଟଣା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଖୋଲା କୂଅ ଗୁଡିକ ଢଙ୍କା ଯାଉଛି । ୨୦୦୭-୦୮ ପରେ ଅମରେଲୀ ଏବଂ ଗିର ସୋମନାଥ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି କମରେ ୧୨ ହଜାର କୂଅକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ଏକ ଜବାବରେ ତତ୍କାଳୀନ ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରୀ କିରିଟ ସିଂ ରାଣା ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ୱର ସୁଦ୍ଧା ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୨୮୩ ସିଂହଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ୨୧ ସିଂହଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅପ୍ରାକୃତିକ ଥିଲା । କୂଅରେ ପଡିବା ଏବଂ ଟ୍ରେନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଯାନବାହନ ଧକ୍କା ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts