scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଯୁବକଙ୍କ ସିଗାରେଟ କିଣିବା ଉପରେ ଆଜୀବନ ବ୍ୟାନ, ସୁସ୍ଥ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏହି ଦେଶ ନେଲା ଆଣିଲା ଆଇନ

13/12/2022 at 6:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଯୁବକଙ୍କ ସିଗାରେଟ କିଣିବା ଉପରେ ଆଜୀବନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଜରିଆରେ ଧୂମ୍ରପାନକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଇନର ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଆଇନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରାବଧାନ ରଖାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦୦୯ ଜାନୁଆରୀ ୧ ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ତମାଖୁ ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ ବିକ୍ରି କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଯେ ସିଗାରେଟ କିଣିବାର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ସମୟ ଅନୁସାରେ ବଢିବ ।

ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭରସା ରହିଛି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଦେଶରେ ଧୂମ୍ରପାନ କମ ହୋଇଯିବ। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଧୂମ୍ରପାନ ମୁକ୍ତ ଦେଶ ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ତମାଖୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରେତାଙ୍କା ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬୦୦୦ରୁ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୬୦୦ ହେବ । ଏହାସହ ନିକୋଟିନର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କମ ରହିବ ।  

ଏହି ଆଇନ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଭବିଷ୍ୟତର ପିଢିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ଯୁବକଙ୍କ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ । ସଂସଦରେ ୪୩ ତୁଳନାରେ ୭୬ ଭୋଟ ଏହି ବିଧେୟକ ସପକ୍ଷରେ ପଡ଼ିଥିଲା । ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଏସିଟି ପାର୍ଟି କହିଛି, ସିଗାରେଟ ବିକ୍ରି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯିବା ପରେ ଅନେକ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ଠପ୍ ହୋଇଯିବ।

   Related Posts