scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଦାନୀଙ୍କ କମ୍ପାନି ଉପରେ LICର ବଡ଼ ଭରସା, କିଣି ସାରିଲାଣି ୭୩,୪୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସେୟାର

5/12/2022 at 8:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ(ଏଲଆଇସି) ଗୌତମ ଆମ୍ୱାନୀ ଗ୍ରୁପର କମ୍ପାନିରେ ବଡ ବାଜି ଲଗାଇଛି । ନିକଟରେ ଶେଷ ତ୍ରୈମାସରେ ଏଲଆଇସି ଗ୍ରୁପ ଯେଉଁ ତିନି କମ୍ପାନିରେ ନିଜ ଅଂଶଧନ ବଢାଇଛି ସେଥିରେ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ, ଆଦାନୀ ଟୋଟଲ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଆଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ରହିଛି । ଏହାସହ ଗତ ସପ୍ତାହର ଶେଷ କାରବାର ଦିନ ସୁଦ୍ଧା ଏଲଆଇସିର ନିବେଶ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ମୋଟ ୫ କମ୍ପାନିରେ ୭୩,୪୬୭ କୋଟି ରହିଛି । କେବେ ଏହି ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ନିବେଶକ (ଏଫପିଆଇ) ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର କମ୍ପାନିରେ ନିଜ ଅଂଶ କମ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ଯେଉଁ ୫ କମ୍ପାନିରେ ଏଲଆଇସି ଅଂଶଧନ ରହିଛି ସେଥିରେ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ, ଆଦାନୀ ଟୋଟଲ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଆଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ ଏନର୍ଜୀ, ଆଦାନୀ ପୋର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପେଶାଲ ଇକୋନମିକ୍ ଜୋନ ରହିଛି । ପ୍ରାଇମ ଡାଟା ବେସ ଅନୁସାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏଲଆଇସିରେ ମୋଟ ଇକ୍ୱିଟୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ୧୦.୨୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପରେ ଏଲଆଇସିର ଅଂଶଧନର ମୂଲ୍ୟ ଏହାର ମୋଟ ଇକ୍ୱିଟୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ପ୍ରାୟ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

୨୦୨୧ ଜୁନ ୩୦ ସୁଦ୍ଧ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସରେ ଏଲଆଇସିର ଅଂଶଧନ ୧.୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା, ଯାହା ଗତ ପାଞ୍ଚ ତ୍ରୈମାସ ଧରି ଲଗାତାର ବଢି ଚାଲିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଅଂଶଧନ ୪.୦୨ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିଲା । ଏଲଆଇସି ନିକଟରେ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ସୁଦ୍ଧା ୪,୫୮,୧୪,୯୫୪ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ ସେୟାର ଥିଲା । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୭,୯୬୬ କୋଟି ଥିଲା।

ସେହିପରି ଏଲଆଇସି ଟୋଟାଲ ଗ୍ୟାସରେ ଏଲଆଇସିର ନିବେଶ ପ୍ରାୟ ୨୨,୭୦୬ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଆଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନରରେ ଏଲଆଇସିର ନିବେଶ ପ୍ରାୟ ୧୦,୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନରେ ଏନର୍ଜୀରେ ଏଲଆଇସିର ଅଂଶଧନ ୩,୭୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

   Related Posts