scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମେ’ରେ ଆମେରିକାରେ ୮୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଛଟେଇ, ଟେକ୍ ସେକ୍ଟରରେ ୩,୯୦୦ ଚାକିରି ଖାଇଲା AI

12/06/2023 at 5:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁ ଆହ୍ୱାନର ସାମନା କରୁଛି । ଦେଶରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ଭୟ ରହିଛି । ନିକଟରେ ଆମେରିକା ସରକାର ଦେଶକୁ ଡିଫଲ୍ଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡେଟ୍ ସିଲିଂ ବଢାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ ଆମେରିକାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛଟେଇ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମେ’ରେ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟ ୮୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଛଟେଇ ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକାର ଏକ୍ସିକ୍ୟୁଟିଭ ଆଉଟପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ଫାର୍ମ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର, ଗ୍ରେ ଆଣ୍ଡ କ୍ରିସମସ ଇଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଦେଶର କମ୍ପାନିଗୁଡିକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଇରେ ୨୦୨୨ର ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଛଟେଇରେ ଚକିତ କଳା ଭଳି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନିଗୁଡିକୁ ମେ’ରେ ୮୦,୦୮୯ ନିଯୁକ୍ତି ହ୍ରାସ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ୨୦,୭୧୨ ଥିଲା । ଏପରି ଭାବେ ଆମେରିକାରେ ଛଟେଇ ହାର ବଢି ୨୮୭ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ବ ଉପରେ ନାହିଁ ମେଟା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭରସା, ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟରୁ ଆସିଲା ତଥ୍ୟ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନି ୬୬,୯୯୫ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରିଦେଇଥିଲେ । ଗତ ମାସରେ ୮୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯେଉଁ ଛଟେଇ ହୋଇଛି, ସେହି ସବୁ ୩୯୦୦ ଟେକ୍ ସେକ୍ଟର ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ । ଏବଂ ଏଆଇ କାରଣରୁ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଚାକିରି ହରାଇ ବସିଥିଲେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ୪,୧୭,୦୦୦ ନିଯୁକ୍ତି କମ କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ୧,୦୦,୬୯୪ ଛଟେଇଠାରୁ ୩୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅଟେ । ଆମେରିକାରେ କଞ୍ଜୁମର କନଫିଡେନ୍ସ ଛଅ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଥିବା ବେଳେ ନିଯୁକ୍ତି କମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଭୟ ଭିତରେ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

Also Read: ପୁଣି ୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବ ଭାରତର ଏଡୁଟେକ୍‌ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ବାୟଜୁ

   Related Posts