scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ? ଜଣେ ଓକିଲଙ୍କ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟବାସୀ ହନ୍ତସନ୍ତ, ଚାଲିଛି ବି ରାଜନୀତିର ରୁଟିସେକା

1/11/2018 at 6:59 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧|୧୧: ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ରୁ ଆସି ନଭେମ୍ବର ୯ ହେଲାଣି । ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି ଯେ, ଚାଲିଛି । ଆନ୍ଦୋଳନ ଭିତରେ ରାଜନୀତି ଏମିତି ପଶି ଯାଇଛି ଯେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବି ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ହେଉନି । ଅବଶ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପ କୋର୍ଟ ଜରିଆରେ କିଛି ଲୋକ ଜେଲ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବହୁ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଗଲାଣି ।

ଝିମିଟି ଖଳରୁ ମହାଭାରତ । ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ, ତାହା ପୁଣି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାମରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି ରାଜ୍ୟ ସମସ୍ୟା । କଟକରେ ପୋଲିସ୍-ଓକିଲ ବିବାଦର ପରିଣତି ସୀମା ଟପିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବ, ଦହଗଞ୍ଜ ହେଉଛନ୍ତି ସାରା ରାଇଜର ଲୋକ ।

ଆଇନଜୀବୀ ଦେବୀ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ ତାରିଖରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାମରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ କଟକରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଘଂନକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ସହ ତାଙ୍କର ଝଗଡ଼ା ହେଲା । ଘଟଣାର ସମାଧାନ ଯଦି ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇ ନପାରିଲା, ତେବେ ଆଇନ ଅନୁୟାୟୀ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲାକୁ ନିଜସ୍ବ ମାମଲା କରିଛି ଓକିଲ ସଂଘ । ପୋଲିସ୍ ବିରୋଧରେ, ଓକିଲ ସଂଘ ପଏଣ୍ଟ୍ ସ୍କୋର୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଭିତରେ ପଶି ଘଟଣାକୁ ଜଟିଳ କରି ଦେଇଛନ୍ତି କିଛି ନ୍ୟସ୍ତସ୍ବାର୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି । ଫଳରେ କଥା ଏତେ ବାଟକୁ ଆଗେଇ ଯାଇଛି ଯେ, ପଛକୁ ଫେରିବା ସମ୍ଭବ ହେଉନି ।

ସେପଟେ ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉଗ୍ର ହେଉଥିବା ବେଳେ କାହିଁକି ସରକାର ନୀରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା ହୋଇ ବସି ରହିଲେ … ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ସରକାର ଅପିଲ୍ କରିବାରେ କେଉଁଠି ରହିଲା ଅସୁବିଧା ? ହଁ, ଏଠି ବି ରହିଲା ରାଜନୈତିକ ପଏଣ୍ଟ୍ ସ୍କୋରିଂର କଥା । ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ପଲିଟିକାଲ୍ କାର୍ଡ ଖେଳିବାରେ ମାତିଛନ୍ତି ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେପି ଓ ବିଜେଡି । ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ କଥା ବା ପଚାରେ କିଏ ?

ଜେଲ୍ ଉଛୁଳିଲା ପରେ ସମସ୍ତେ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ କଲେ । ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଜେଲରେ କ୍ୟାମ୍ପ କୋର୍ଟ କରି ଜାମିନ୍ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କ୍ୟାମ୍ପ କୋର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ଲୋକ ସିନା ଜେଲ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି, ହେଲେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଯଥେଷ୍ଟ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ଓକିଲଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ହେବ ଏବଂ ୯ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସାରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ, ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ହଟୁ ନାହାନ୍ତି ଓକିଲମାନେ ।

   Related Posts