scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା ଶେଷ ଇଚ୍ଛା- ଜେଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପଚାରିଲେ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ

23/01/2020 at 1:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୦୧ – ନିର୍ଭୟା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ୪ ଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ତାରିଖ ଦିନ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବ । ତିହାର ଜେଲ୍‌ରେ ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଫାଶୀ ଦେବା ପାଇଁ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ଇଚ୍ଛା ପଚାର ଯାଇଛି ।


ଏଥିରେ ସେମାନେ ଅନ୍ତିମ ଥର ପାଇଁ କାହାକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ନିଜ ନାମରେ ଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି କାହା ନାମରେ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି । କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଥିବା ଟଙ୍କା କାହାକୁ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା ।


ନିର୍ଭୟା ମାମଲାରେ ଫାଶୀ ଦେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ଜେଲ୍‌ରେ ଏବେ ଫାଶୀ ଦଉଡି ସହ ଘାତକଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖାଯାଇଛି ।

ଫାଶୀ ଦଉଡିରେ ଲହୁଣୀ ଲଗାଯାଇଛି। ତିହାର ଜେଲ୍‌ ପ୍ରଶାସକ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି ।
ଜେଲ୍‌ ମାନୁଆଲ୍‌ ଅନୁସାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ପାଇଥିବା ଏହି ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ତିମ ଇଚ୍ଛା ପଚରାଯାଇଥାଏ । ଜେଲ୍‌ ମାନୁଆଲ୍‌ରେ ଥିବା ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ଇଚ୍ଛାକୁ ପୂରଣ କରାଯାଇଥାଏ ।

ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଥିବା ଟଙ୍କା ପାଇଁ କାହାକୁ ନୋମିନି କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଛନ୍ତି । କାହାକୁ ସନ୍ତାନ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ,କୌଣସି ଧାର୍ମିକ କିମ୍ବା ମନପସନ୍ଦ ବହି ପଢିବା ପାଇଁ ଚାହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପଚାରାଯିବ ।

ଯେଉଁ ଇଚ୍ଛାକୁ ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେହି ଇଚ୍ଛା ବିଷୟରେ ପଚାରା ଯାଇଥାଏ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଫାଶୀ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ କେବଳ ଦୋଷୀମାନଙ୍କର ହିତ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି।
ଏଥିରେ ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ହିତ କଥା କୁହାଯାଇଛି ପୀଡିତାଙ୍କର ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।


୨୦୧୪ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦେଶାବଳୀ ବା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଯେଉଁଥିରେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ଚୌହାନ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାମଲା ଚାଲିଥିଲା ସେ ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାପା ରାଜକ୍ଷମା ଆବେଦନ ଖାରଜ ହେବାର ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫାଶୀ ଦେଇ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ପାଇଁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts