scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଭାରତ ଆସିବ ଶେଷ ରାଫେଲ୍, ୧୫ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

9/11/2022 at 8:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ଦେଶକୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଶେଷ ରାଫେଲ ବିମାନ । ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା । ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତ ଆସିବା ନେଇ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଫାଇଟର୍ ଜେଟ୍ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ । ପୂର୍ବରୁ ୩୫ଟି ବିମାନ ଆସିସାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଶେଷ ବିମାନ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ମାସ ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ ମିଳିବ ରାଫେଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ।  ୨୦୧୬ରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ୍ ଜେଟ୍ ଆଣିବାକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ବୁଝାବଣା କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏଥିପାଇଁ ୬୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୫ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମିଳି ସାରିଛି । ତେବେ ଶେଷ ରାଫେଲ ଆସିବା ନେଇ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆସିଥିବା ୩୫ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ପଞ୍ଜାବର ଅମ୍ବାଲା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହାସିମାରା ଏୟାରବେସରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ତିମ ରାଫେଲ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସବୁ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିମାନକୁ ଡେଭ୍‌ଲପମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟିଭିଟିଜ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ଶେଷ ରାଫେଲ ମିଳିବା ପରେ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ।  

ଭାରତୀୟ ନିଜର ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ସହିତ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ରରେ ଲେସ୍ କରାଯିବ । ସେପଟେ ଭାରତକୁ ମିଳିଥିବା ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ୪.୫ ପୀଢିର । ଶତ୍ରୁକୁ କ୍ଷଣକ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ ଦେବାରେ ମାହିର ଏହି ଫାଇଟର ଜେଟ୍ । ଏଥିରେ ଆଡଭାନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଡାର ସିଷ୍ଟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ରାଫେଲରେ ଦୀର୍ଘ ପଥ ଉଡାଣ ଭରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି ।  ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆକାଶ ଓ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ମିସାଇଲ ନିକ୍ଷେପ କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

   Related Posts