ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ: କୋଣାର୍କ ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇ ଲେଜର୍ ସ୍କାନିଂ କଲା ଏଏସଆଇ ଟିମ୍

14/03/2020 at 5:46 PM

କୋଣାର୍କ, ୧୪|୦୩:  କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ହେଲା ଲେଜର ସ୍କାନିଂ । ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ସେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ୟାମେରା ଉଡାଇ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍ଶ୍ବକୁ ଲେଜର୍ ସ୍କାନିଂ କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିରର କେଉଁ ଅଂଶ ସବୁ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା କିଭଳି କରିହେବ ସେ ସଂପର୍କିତ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ? ମନ୍ଦିର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପଥର ଦୁର୍ବଳ ହେଲାଣି କି ? ମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ବାଲି ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ବିପଦ ଆଣିବ କି ? ଏମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ପରଖିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏଏସଆଇ ଟିମ୍ । ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ସେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ୨ଟି ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇ ପ୍ରତି ପାର୍ଶ୍ବକୁ ଲେଜର ସ୍କାନିଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ଦିରର ଭିତର ଏବଂ ବାହାର ପାର୍ଶ୍ବରେ ସ୍କାନିଂ କରଯାଇଛି । ଡ୍ରୋନ୍‌ ଜରିଆରେ ଭିଜୁଆଲ୍‌ ଫଟୋ ନିଆଯାଇଛି ।

କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି । ଭିତରେ ବାଲି ଦବୁଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିରର ଭିତର ଅଂଶର ପଥର  ଦୁର୍ବଳ ହେଲାଣି । ତେବେ ପଥରର ଦୁର୍ବଳତା ଥ୍ରୀଡି ଲେଜର ସ୍କାନିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣା ପଡିବ ବୋଲି ଏଏସଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ଭିତରେ ଥିବା ବାଲି ହଟାଇବାକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ବ ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ତେବେ ଜଗମୋହନରୁ ବାଲି ହଟାଇଲେ ଏହା ବିପଦମୂକ୍ତ ନୁହେଁ ବୋଲି କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts