scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚୀନ୍‌ରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ; ଭୂ-ସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁ ୨୧ ମୃତ, ୬ ନିଖୋଜ

14/08/2023 at 9:26 AM

ବେଜିଂ: ଚୀନରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ । ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ ଯୋଗୁ ପ୍ରାଣ ଅନେକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ନିଖୋଜ ରହିଛନ୍ତି । ରବିବାର ଚୀନର ଶାନକ୍ସି ପ୍ରାନ୍ତର ଶିଆନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଦଳଫଟା ବର୍ଷା ସହିତ ଭୂ-ସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୨୧ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ 6ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ରହିଛନ୍ତି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରାୟ ସଂଧ୍ୟା 6ଟା ସମୟରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଫଳରେ ଶିଆନ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଙ୍ଗ ଗାଁରେ ପାହାଡ଼ରୁ ଭୂ-ସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିଲା । ପାହାଡ଼ର ଧ୍ବଂସାବଶେଷ ତଳେ ଚାପି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଅନେକ ଲୋକ । ଫଳରେ ଏଥିରେ ପାଖାପାଖି ୨ ଡଜନ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କାରଣରୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୧୦ରେ ଦୁଇଟି ଘର ଓ ୨୧ ଅଂଶ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।  

ଶିଆନ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଏମୋରଜେନ୍ସି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରବାଳ ବର୍ଷା ଝଡ଼ତୋଫାନ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସରବରାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ତିନୋଟି ବିଜୁଳି ଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ୯୦୦ରୁ ଅଧିକ ଘର ତିନିଦିନ ହେଲାଣି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଶିଆନ୍ ସହରରେ ଏକ କମାଣ୍ଡ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯାଇଛି । ରେସକ୍ୟୁ ଟିମ୍ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି । ୯୩୦ରୁ ଅଧିକ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସହିତ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଓ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।     

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଇଫ୍ ଡିଟେକ୍ଟର, ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫୋନ୍, ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର, ୧୧ଶହ ଉଦ୍ଧାର ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ରବିବାର ସଂଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ୧୮୬ ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts