scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କାଲି ବାପା, ଆଜି ପୁଅ; ଲାଲୁଙ୍କ ପରେ ଇଡିରେ ହାଜର ତେଜସ୍ବୀ, ପ୍ରଶ୍ନରେ ଘାଣ୍ଟୁଛି ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି

30/01/2024 at 2:41 PM

ପାଟଣା: ଘଣ୍ଟାକୁ ୭ଟି କରି ୧୦ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୦ ପ୍ରଶ୍ନ । ଗୁଡ଼େଇ ତୁଡ଼େଇ ଲାଲୁଙ୍କୁ ଘାଣ୍ଟିଲା ଇଡି । ମାରାଥାନ ଜେରା ସତ ଓଗାରିଲେ ଆରଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ । ଝିଅ ମିସା କହିଲେ ସରକାର ଭୟଭୀତ । ଚାକିରି ପାଇଁ ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପଚରାଉଚରା କରିଛି । ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜେରା କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ  ପ୍ରଥମେ ୫୦ ପ୍ରଶ୍ନର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ଯାଞ୍ଚ ଏଡେନ୍ସି ହେଲେ ପରେ ଆଉ ୨୦ ପ୍ରଶ୍ନର ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ବିହାର ପୂର୍ବତନ । ସେପଟେ ମଙ୍ଗଳବାର ଇଡିରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି ପୁଅ ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି । ଚାକିରି ବଦଳରେ ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପଚରାଉଚରା କରୁଛି । ତାଙ୍କୁ ପାଇଁ ଇଡି ୬୦ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ରଖିଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।   

ଜେଡିୟୁ-ଆରଜେଡି ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଭାଙ୍ଗିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଲାଲୁଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଜେରା କରିଛି । ନୋଟିସ୍ ଲାଗିବା ପରେ ଝିଅ ମିସା ଭାରତୀଙ୍କ ସହିତ ସୋମବାର ୧୧ଟାରେ ଇଡି ଅଫିସ୍‌ରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଶ୍ନ ବାଣ ଛାଡ଼ିଥିଲା ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି । ଚାକିରି ବଦଳରେ  ଜମିର ଚିନ୍ତାଧାରା କାହିଁକି ଆସିଲା ? ହୃଦୟ ନାରାୟଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କେମିତି ହେଲା ? ଦାନାପୁରରେ ୧୨ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ  ଜମି ବଦଳରେ ଚାକିରି ଦିଆଯାଇଥିଲା କି, ଆଦି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲା ଇଡି ଟିମ୍ । ପରେ ରାତି ୯ଟାରେ ବାପା-ଝିଅ ବାହାରିଥିଲେ । ସେପଟେ ଝିଅ ମିସା ଭାରତୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆସୁଥିବାରୁ ବିଜେପି ସରକାର ଭୟଭୀୟ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଲାଲୁ ଯାଦବ ୟୁପିଏ ସରକାରରେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ, ଚାକିରି ପାଇଁ ଜମି ଦୁର୍ନୀତି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗର ମୁମ୍ବାଇ, ଜବଲପୁର, କୋଲକାତା, ଜୟପୁର  ଓ ହାଜିପୁର ଜୋନ୍‌ରେ ଗ୍ରୁପ୍‌ ‘ଡି’ ପଦରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଲୋକେ ଲାଲୁଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ବିହାରରେ ୧ ଲକ୍ଷ  ବର୍ଗଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଜମି ମାତ୍ର ୨୬ ଲକ୍ଷ  ଟଙ୍କାରେ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଏହାର ଆନୁମାନିକ ଦର ୪.୩୯  କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ସିବିଆଇ ଚାର୍ଚ୍ଚସିଟରେ ଏହା ମାମଲାରେ ଲାଲୁଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପତ୍ନୀ ରାବ୍ରୀ ଦେବୀ,  ଝିଅ ମିସା ଭାରତୀ, ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ  ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୩ ଜଣଙ୍କ ନାମ ରହିଛି ।

   Related Posts