scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାତାରାତି ଲକ୍ଷପତି ବନିଗଲେ ଶ୍ରମଜୀବୀ, ଖଣିରୁ ପାଇଲେ ୫୦ ଲକ୍ଷର ହୀରା

21/07/2020 at 4:52 PM

ପନ୍ନା ୨୧।୭: କଥାରେ ଅଛି ଭଗବାନ ଯେତେବେଳେ ଦିଅନ୍ତି ଛପର ଫାଡି ଦିଅନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ଧରି ଖଣିରେ ହୀରା ଖୋଜୁଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶେଷରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଖଣିରୁ ଏକ ବଡ ହୀରାଟିଏ ମିଳିଛି । ଏହାପରେ ଯେମିତି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିଯାଇଛି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଚାରିଆଡେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବାସ୍ତା ଦେଖାଦେଇଛି । ଲୋକମାନେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପନ୍ନା ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ସାଧାରଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହୀରା ଖଣିରୁ ୧୦.୬୯ କ୍ୟାରେଟ୍ ର ହୀରା ମିଳିଛି । ଯାହାର ଅନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ପନ୍ନା ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ରମିକ ଜଣଙ୍କ ରାଣୀପୁର ସ୍ଥିତ ଖଣିରେ ଗତ ୬ ମାସ ହେବ ହୀରା ଖୋଜୁଥିଲେ । ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ସେ ଏକ ବଡ ହୀରାଟିଏ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଶ୍ରମିକ ଜଣଙ୍କର ଖୁସି ଦ୍ବିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଛି । ହୀରାଟିକୁ ପାଇବା ପରେ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ତାହାକୁ ହୀରା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜମା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ହୀରା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭିଡ ଜମିଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖଣିରୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହୀରା ମିଳିଛି ।

ସେପଟେ ହୀରା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଏହି ଖଣିରୁ ଏତେ ବଡ ହୀରା ମିଳିଛି । ଯାହାକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ହୀରା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜମା କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ନିଲାମ କରାଯିବ । ହୀରାର ନିଲାମୀ ପରେ ରୟାଲିଟି ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଟାଯାଇ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥରାଶି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପନ୍ନା ଜିଲ୍ଲା ମୂଲ୍ୟବାନ୍ ହୀରା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି । କଥାରେ କୁହାଯାଏ ଯେ, ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡରେ ରତ୍ନ ପଥର ପୋତି ହୋଇରହିଛି । ଯାହାର ଭାଗ୍ୟ ସାଥ୍ ଦିଏ ସେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts