ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନରେ ପରିଣତ ହେବ ‘କ୍ୟାର୍ର’- ଆରବ ସାଗରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଛି ଉଠିବ ୪୬ ଫୁଟ୍‌ର ଲହରୀ : ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ

27/10/2019 at 4:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଆବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘କ୍ୟାର୍ର’ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘କ୍ୟାର୍ର’ ଏବେ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଛି । ଏହା ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେବା ସହ ଧୀରେ ଧୀରେ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନରେ ପରଣିତ ହେବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ତାରା ଏକ ବୁଲେଟିନ୍‌ରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହା ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଘନୀଭୂତ ହୋଇଛି । ଗୋନୁ ପରପେ ଏହା ପ୍ରଥମ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସାଇକ୍ଲୋନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ ନଥାନ୍ତି ।
‘କ୍ୟାର୍ର’ ସାଇକ୍ଲୋନ ଗୋନୁର ରେକର୍ଡ କାଟିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ‘କ୍ୟାର୍ର’ର ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୫୫ରୁ ୨୬୫ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିବ ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଭୂଖଣ୍ଡକୁ ଦୂରରେ ରହିଛି । ଏବେ ‘କ୍ୟାର୍ର’ ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡରେ ପରିଣତ ହେଲାଣି । ଏବେ ଏହା ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି . ରବିବାର ସକାଳ ୫ଟ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ମୁମ୍ବଇର ୫୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପଶ୍ଚିମ- ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀତ ଥିଲା । ଓମାନର ସାଲାହଠାରୁ ଏହା ୧,୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି ।

ଆସନ୍ତା ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଓମାନ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ସୋମବାରରେ ‘କ୍ୟାର୍ର’ ସାଇକ୍ଲୋନ ଯୋଗୁଁ ପବନର ବେଗ ,ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨୧୫ରୁ ୨୨୫ କିଲୋମିଟର ବେଗର ପହଞ୍ଚିବ । ଏହା ବେଳେ ବେଳେ ୨୯୦ କିଲୋମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ‘କ୍ୟାର୍ର’ ଯୋଗୁଁ ୪୬ ଫୁଟ୍‌ର ଲହରୀ ଉଠିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା ଏଥିଯୋଗୁଁ ଆରବ ସାଗରରେ ୩୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଜୁଆର ଉଠିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ଏହା ଓମାନରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍‌ କରିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts