scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ମହାକୁମ୍ଭ ସ୍ନାନ ; ବୁଡ ପକାଇଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

15/01/2019 at 9:18 AM

ପ୍ରୟାଗରାଜ ୧୫|୧: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ମହାକୁମ୍ଭ-୨୦୧୯ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରୁ ଭକ୍ତମାନେ ବୁଡ ପକାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଗଙ୍ଗା, ଯମୁନା ଏବଂ ସରସ୍ବତୀ ତିନି ସଂଗମସ୍ଥଳରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସାଧି ସନ୍ଥ ବୁଡ ପକାଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ହିନ୍ଦୁ ଆସ୍ଥାର ଏହି ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କୁମ୍ଭରେ ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ମହା ସମାଗମ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ରବିଙ୍କ ମକର ରାଶିରେ ଚଳନ ସହ ତୀର୍ଥରାଜ ପ୍ରୟାଗର ସଂଗମ ତଟରେ ମହାସ୍ନାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସଂଗମ ତଟରେ ଚାରିପଟେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଆଖଡ଼ାର ଶିବିର ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି।

ସରକାର ୧୧ ହଜାର ଶିବିର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ସକାଳ ୬ଟାରୁ ସ୍ନାନ ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ସମସ୍ତ ଆଖଡାକୁ ସ୍ନାନ ପାଇଁ ୩୦ରୁ ୪୫ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା କୁମ୍ଭର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଆକର୍ଷଣ ହେବ। ଏହାପରେ ବୈରାଗୀ ଏବଂ ଉଦାସୀନ ଆଖଡ଼ାର ସନ୍ନ୍ୟାସୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ସଂଗମରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଛନ୍ତି । ସାଧୁ ସନ୍ଥଙ୍କ ସହ ସାଧାରଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମଧ୍ୟ ସଂଗମ ସହ ଅଲଗା ଅଲଗା ଘାଟରେ ଅଧା ରାତିରୁ ସ୍ନାନ କରୁଛନ୍ତି । କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଗାଟରେ ସ୍ନାନ କରିବା ସହ ପୂଜାପାଠ କରୁଛନ୍ତି । କୁମ୍ଭର ଭବ୍ୟ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସରକାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts