scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମଣିପୁରକୁ ତିନି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ଦାବି, କୁକି ନେତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

30/07/2023 at 5:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଣିପୁରରେ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ତିନି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଭାଜନ କରାଯିବା ଦରକାର । କୁକି ନେତା ଏବଂ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ପାଉଲେନଲାଲ ହାଓକିପ ଏହା କହିଛନ୍ତି । କୁକି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିପୁରର ଜାତିଗତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାକୁ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଯୁକ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି । ମଣିପୁରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ ବୀରେନ ସିଂ ଏବଂ  COCOMIର ନେତୃତ୍ୱଧୀନ ମୈତେଇ ସମୁଦାୟ ରାଜ୍ୟର ବିଭାଜନର ଯେକୌଣସି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧ କରିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଯେଉଁମାନେ କୁକି ନ୍ୟାସନାଲ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି, ଏହିପରି ଫର୍ମୁଲାର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ: ମଣିପୁର ହିଂସା ପଛରେ ବିଦେଶୀ ଏଜେନ୍ସିଙ୍କ ହାତ ! ପୂର୍ବତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ନରୱଣେଙ୍କ ଆଶଂକା

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୁକି ସମୁଦାୟର ନେତା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କୁକି ଜନଜାତିର ଲୋତଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ପ୍ରଶାସନର ଦାବି କରିସାରିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କ ଏହି ଦାବି ମଧ୍ୟ କୁକି ନେତାଙ୍କ ଅଲଗା ରାଜ୍ୟ ଦାବିର ସମର୍ଥନ କରୁଛି ।

ମଣିପୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ.ବୀରେନ ସିଂ ଏବଂ ମୈତେଇ ସଂଗଠନ COCOMI (କର୍ଡିନେଟିଂଗ କମିଟି ଅନ୍ ମଣିପୁର ଇଣ୍ଟେଗ୍ରିଟି) ମଣିପୁରର ବିଭାଜନକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କାରିସାରିଛନ୍ତି । କୁକି ନେତାଙ୍କ ବୟାନର ସମାଲୋଚକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ବିଭାଜନ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ କୁକି, ମୈତେଇ ଏବଂ ନାଗା ଜନଜାତିର ଅଲଗା ଅଲଗା କ୍ଷେତ୍ର ହୋଇଯିବ କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ମିଶ୍ରିତ ଜନସଂଖ୍ୟା ରହିଛି, ସେଠାରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ବଢିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମଣିପୁରରେ ହିଂସା ମେ ୩ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ତିନି ମାସ ପରେ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ହିଂସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୬୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ହଜାର ହଜାର ଲୋକେ ନିଜ ବାସସ୍ଥାନ ହରାଇଛନ୍ତି ।

Also Read: ବିରୋଧୀ ଦଳ ସାଂସଦଙ୍କ ମଣିପୁର ଗସ୍ତ କେବଳ ଦେଖାଣିଆ, ସେମାନେ ରାଜସ୍ଥାନ ଗସ୍ତ କରିବେ କି ? ଘେରିଲା ବିଜେପି

   Related Posts