scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଉ ଏକ ନୂଆ ୟୁନିଭରସିଟି : ଜଗଦ୍‌ଗୁରୁ କୃପାଳୁଜୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଲ୍‌ ଉପରେ ମୋହର

20/02/2020 at 2:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୦/୨: ବାରମ୍ବାର ମୁଲତବି ଓ ବିରୋଧୀଦଳର ବିରୋଧ ସତ୍ବେ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଜଗଦ୍‌ଗୁରୁ କୃପାଳୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଲ୍‌ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ଆଲୋଚନା ପରେ ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ବିଲ୍‌ଟି ପାରିତ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ବିରୋଧୀଦଳ ଦେଇଥିବା ଗୋଟିଏ ବି ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ ହୋଇନାହିଁ । ସବୁ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ କାଟ୍‌ ଖାଇଛି ।

ଗତ କାଲି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଗୃହରେ ବିଲ୍‌ଟି ଆଗତ କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ବିରୋଧୀଦଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ମାଗିଥିଲା । ମାତ୍ର ଆଜି ବିଲ୍‌ ଉପରେ ଅଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାର ଅଡ଼ି ବସିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଦଳୀୟ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଓ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ସେଠୀ ବିଲ୍‌ଟିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ନେତା କହିଥିଲେ, ସରକାର ବିଲ୍‌ଟିକୁ ପଢ଼ି ତର୍ଜମା କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ତରବରିଆଭାବେ କିଛି ନବୁଝି ନସୁଝି ବିଲ୍‌ ପାରିତ କରାଇଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୋର୍ଟ କଚେରିରେ ଏହା କାଟ ଖାଇବାର ଅଶଙ୍କା ରହିଛି । ଅତୀତରେ ବି ଏଭଳି ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଉ । ମାତ୍ର ବାଚସ୍ପତି ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ଏହାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କିଛି ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ, ତାହା ବି ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇନଥିଲା ।

ବିଲ୍‌ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ସାହୁ କହିଥିଲେ, ମାନବ ସମ୍ବଳର ବିକାଶ ହିଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଚାବିକାଠି । ସେଥିଲାଗି ସରକାର ସବୁବେଳେ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲେ ହିଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ । ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱ ଶିକ୍ଷା ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିବ । ରାଜ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ମାନର ଶିକ୍ଷା ଦାନ ପାଇଁ କୃପାଳୁ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଡମପଡ଼ା ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସେଲ୍‌ଫ୍‌ ଫାଇନାନ୍‌ସିଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଐତିହାସିକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସହିତ ଯୋଗ, ଆୟୁର୍ବେଦ, ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି, ବିଜ୍ଞାନ, କଳା, ଆଦି ଉପରେ ଉଚ୍ଚମାନର ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରାନଯାଇ ପାରିତ କରାଯାଉ । ଶେଷରେ ବିଲ୍‌ଟି ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts