ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଅଧୁରା ରହିଗଲା ଜଗା ଦର୍ଶନ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପାଇଁ କୋବି ଫସଲରେ ପୋକ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

13/12/2021 at 11:56 AM

ବାଙ୍କୀ,୧୩/୧୨:  ବାତ୍ୟା ଟଳିଲା । ହେଲେ ଚାଷୀଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢିଗଲା । ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ ପ୍ରଭାବରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ଯୋଗୁଁ ଏବେ ବାଙ୍କୀ ଡମପଡା ବ୍ଲକରେ କୋବି ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛନ୍ତି  ।

ଡମପଡା ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିମିଳିପୁର, କରବର ,ଚାରିଘେରିଆ ମକୁନ୍ଦପୁର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳର ଶତାଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ଶହଶହ ହେକ୍ଟର  ଫୁଲ ଓ ବନ୍ଧାକୋବି ଫସଲ  ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଚି ସଢି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ  ।ଧାର କରଜ ସୁଝିବା ସହ ପରିବାର ଗୁଜୁରାଣ କିପରି ମେଣ୍ଟାଇବେ ତାକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ।

ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦୈବ ଦୁର୍ବିପାକ ଚାଷୀର ଦୁଃଖକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଉଛି ।ସେପଟେ  ଏବେବି ପାଗ ମେଘୁଆ ରହିଛି । ଯେଉଁ କୋବି ଗଛ ରହିଛି ସେଥିରେ ପୋକ ଲାଗିଛି । ଔଷଧ କାମ କରୁନଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତ ଚାଷୀ । ଶୀତ ଦିନିଆ ପନିପରିବା ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ କିପରି ଚଳିବେ ତାକୁ ନେଇ ସେମାନେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଶାସନ ଆସି ବୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି ଓ କେବଳ ଅଶ୍ୱସନା ଦେବା ସହ ସରକାରୀ ସ୍ତରରୁ ଯାହା ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଆସିବ ତାହା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଛନ୍ତି ।ପ୍ରଶାସନ ଆଗକୁ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା ।

   Related Posts